■ CSM Ceahlaul Piatra Neamţ a pierdut vineri la Suceava, cu 0-1, în faţa celor de la Foresta ■ partida a contat pentru etapa a XIII-a a Ligii 3 ■ în clasament, pietrenii au făcut rocada cu „pădurarii“, dar vor sta runda viitoare ■ în Capitală, juniorii mici au învins pe Dinamo, iar cei mari au pierdut la limită în fieful liderului ■

Etapa a XIII-a a Ligii 3, disputată în week-end, a fost una cu ghinion pentru CSM Ceahlăul Piatra Neamţ, echipă care de patru etape nu mai cunoscuse gustul înfrîngerii. După două victorii şi două remize, galben-negrii au pierdut vineri, 16 noiembrie, în deplasarea de la Suceava, cu 0-1, golul victoriei gazdelor venind după o oră de joc (min. 61) . Pentru elevii lui Gabriel Rădulescu a fost a cincea înfrîngere din sezon, scorul fiind acelaşi de fiecare dată. Partida disputată în deschiderea etapei pe terenul „Areni“, a fost una în care vioara întîi a fost echipa gazdă, Foresta. Echipa pregatită de Selim Benachour, fost jucator la PSG şi cîştigator de Cupa Africii pe Naţiuni în 2004 cu naţionala Tunisiei, a avut iniţiativa şi mai multe şanse la poarta lui Barna. Una a fost în minutul 18, cînd un şut deviat din careu a însemnat corner pentru gazde, pentru ca Vali Rotaru (20) să tragă peste poartă din 15 metri, după o lovitură liberă a oaspeţilor executată de Copoţ-Barb. Artenie (24) a nimerit poarta din afara careului, fără emoţii pentru Barna, iar minutul 26 a fost a şuturilor cadrate de Roman şi, respectiv, Pîntea. Ca o paranteză, de ieri, 18 noiembrie, tînărul jucător pietrean a devenit major, el împlinind vîrsta de 18 ani. Revenind la istoria meciului, e de remarcat că în minutul 30 Robert Vasile putea înscrie, pentru că devierea sa cu capul peste portar a trimis mingea spre plasă, numai că fundaşul Nguyen a salvat de lîngă bară. Transversala (33) a menţinut tabela neschimbată pe „Areni“, la şutul din mijlocul careului nemţean expediat de Martin, aceasta fiind ultima fază notabilă a primului mitan. După pauză, presiunea Forestei a fost ridicată. Avînd ca obiectiv revenirea în Liga 2 în 2019, după cum vorbeau unii suporteri prin tribună, gazdele au căutat golul. Din lovitură libera (48) nu s-a putut, nici din centrări la care bine au respins galben-negrii nu s-a putut, dar pînă la urmă scorul s-a schimbat în minutul 61. La o centrare din dreapta, Robert Martin a izbit transversala, balonul a revenit în faţa porţii, iar masivul nouar sucevean a cîştigat un duel aerian şi a trimis mingea sub transversală de această dată. De aici, Suceava a devenit puţin mai precaută în tot ceea ce a făcut pe teren, dînd dovadă de maturitate. Scor final 1-0 şi Ceahlaul va relua pregătirea marţi, pe 20 noiembrie, urmînd a juca în campionat tocmai peste o săptămînă şi jumătate, pe 30 noiembrie, în deplasare, la KSE Tîrgu Secuiesc. La Suceava, CSM Ceahlăul a aliniat următoarea formulă de joc: Barna – Dumbrăvean, V. Rotaru, Andreş, Strat, Antim (Cuibari, 79) , C. Rotaru , Copoţ-Barb, Toma, Pîntea, R. Vasile (Ţapu, 63) . Antrenor: Găbriel Rădulescu. De cealaltă parte, pentru Foresta au evoluat: Niga – Onofraş, Celeadric, Mateciuc, Nguyen, Seven, Parouty, Martin (Mateiciuc, 74) , Roman, Artenie (Ghimp, 92) , Grumezescu (Diermoune, 84) . În celelalte jocuri ale etapei a XIII-a s- au consemnat următoarele rezultate: vineri, 16 noiembrie: AFC Botoşani II – CSM Rîmnicu Sărat 0-0; sîmbătă, 17 noiembrie: Şomuz Fălticeni – CSM Bucovina Rădăuţi 0-1; CSM Focşani 2007 – SCM Gloria Buzău 2-3; ACS KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Paşcani 2-2; AFC Metalul Buzău – CS Ştiinţa Miroslava 0-1; Sporting Lieşti – ACS Suporter Club Oţelul Galaţi 0-1; ACS Sănătatea Darabani a stat.

La Elită, una caldă, alta rece

În campionatul Ligii Elitelor, echipele de juniori A şi B ale CSM Ceahlăul au evoluat sîmbătă în deplasare, la Dinamo Bucureşti, în rundele cu numărul VIII. Din înfruntarea cu dinamoviştii, doar echipa de juniori B a venit cu cele trei puncte, în timp ce juniorii mari au pierdut, la limită, e drept, în faţa liderului grupei. La Under 17 (jucători sub 17 ani) , scorul final al jocului Dinamo – CSM Ceahlăul a fost 2-3, după ce, la pauză, rezultatul fusese 2-1 pentru bucureşteni. Golul echipei pietrene de pînă la pauză a purtat semnătura lui Oteliţă (39) , iar în actul secund, revenirea s-a consemnat pe fondul reuşitelor lui Neagu (50) şi Vîlea (73) . După succesul de la CSM Politehnica Iaşi, se poate spune astfel că juniorii mici s-au specializat în întoarceri de rezultat în Liga Elitelor şi în deplasare. Calificată în sferturile de finală ale Cupei României U17, CSM Ceahlăul se pregăteşte de ultimele două jocuri oficiale ale sezonului de toamnă, ambele la Piatra Neamţ. Primul va fi miercuri, 21 noiembrie, de la ora 14. 00, cu echipa similară a FCSB, restanţă din etapa a IV-a. Al doilea va fi duminică, 25 noiembrie, tot de la ora 14, cu Viitorul Constanţa. CSM Ceahlăul U19 a pierdut jocul cu Dinamo U19 cu scorul de 2-1 , golul victoriei fiind de fapt un autogol. Pentru nemţeni a înscris Monoranu (36) . Şi juniorii A mai au de disputat două meciuri pe teren propriu: cu FCSB (21 noiembrie) şi cu Viitorul Constanţa (25 noiembrie) , ambele de la ora 12.00