■ tehnicianul nemţean a semnat luni contractul cu noua sa echipă, FC Hermannstadt

Imediat după ce Vasile Miriuţã a salvat pe FC Hermannstadt de la retrogradare, acesta a şi plecat de la echipã, iar conducerea sibienilor nu a dorit sã fie prinsã pe picior greşit, înainte de noul sezon. Astfel, Hermannstadt a negociat intens cu Costel Enache, iar acesta din urmă a acceptat oferta echipei care s-a salvat în ultima clipă de a retrogradarea în Liga 2, în urma dublei manşe cu U Cluj. Enache a semnat un contract valabil pe un an, cu opţiune de prelungire pentru încă un sezon. „Costel Enache este noul antrenor al echipei noastre! FC Hermannstadt va fi pregătită în sezonul viitor de Costel Enache, un antrenor în vîrstă de 46 de ani. Tehnicianul a semnat cu echipa noastră un contract pe un an, cu posibilitatea de prelungire pe încă unul. Născut la Piatra Neamţ, Enache a jucat mai bine de un deceniu la echipa locală Ceahlăul. A mai îmbrăcat tricourile formaţiilor Progresul Bucureşti şi UTA. În 2011 s-a apucat de antrenorat, pregătind-o vreme de două sezoane pe Ceahlăul. A trecut apoi la CSMS Iaşi, iar între 2015 şi 2017 a fost selecţionerul naţionalei U19 a României. Pînă să ajungă la FC Hermannstadt, Costel Enache a mai activat la FC Botoşani şi Astra Giurgiu, pe ultima calificînd-o în play-off-ul sezonului precedent al Ligii 1. Bine ai venit, Mister! Mult succes! familiaFCH“, este comunicatul oficial de presă al clubului din Sibiu postat şi prin intermediul paginii de Facebook. De menţionat că la echipa unde Enache a antrenat ultima dată, Astra Giurgiu a ajuns un alt tehnician nemţean, coleg de generaţie şi, la un moment dat, pe aceeaşi bancă tehnică (la FC Ceahlăul). E vorba de Costel Ilie, care îl secondează pe Dan Alexa, cei doi preluînd echipa patronată de Ioan Niculae. Ilie şi Alexa au format un cuplu bine sudat de antrenori care au mai pregătit echipele din Timişoara, Tîrgu Mureş, Rapid Bucureşti, Concordia Chiajna şi Dunărea Călăraşi. De asemenea, trebuie menţionat că şi Vasile Miriuţă, care a reuşit să o salveze pe FC Hermannstadt de la retrogradare, în urma barajului cu U Cluj, are o istorie comună cu fotbalul pietrean, el fiind principal alături de Radu Lefter şi Costel Ilie pentru echipa FC Ceahlăul, la ultima prezenţă în Liga 1 a grupării pietrene (sezonul 2013-2014).

Fotbal

CSM Ceahlăul, eşec exact cînd nu trebuia

în data de

Autor

■ pietrenii au remizat, 1-1, la Lieşti, Sporting fiind pe locul XIV ■ distanţa faţă de lider, Aerostar Bacău, s-a mărit la şapte puncte ■

Pentru CSM Ceahlăul, etapa a XIII-a din Liga 3, Seria I, a fost una nereuşită, chiar dacă a scos un punct din deplasarea de la Sportig Lieşti. Disputa de sîmbătă, 16 noiembrie, era una foarte importantă pentru nemţeni, ei avînd doar opţiunea victoriei pentru a rămîne tot la cinci puncte faţă de lider, Aerostar Bacău. N-a fost să fie, băcăuanii impunîndu-se, aşa cum era de aşteptat, la Huşana Huşi, astfel că distanţa dintre cele două pretendente la promovarea în Liga 2 s-a mărit la şapte puncte. În ceea ce priveşte meciul de la Lieşti, antrenorul Ştefan Stoica parcă a avut o premoniţie, anticipînd că Ceahlăul va avea o întîlnire grea, chiar dacă adversarul era pe loc de retrogradare, poziţia XIV, cu nouă puncte, declarînd: „Sporting Lieşti este un adversar periculos, arţăgos, muncitor şi care se va bate pentru puncte. Nu trebuie să ne uităm în clasament, pentru că am observant că nu mereu reflectă realitatea. Acest adversar ştie fotbal, ştie ce poate şi stă bine în teren. Cert este că nici un adversar din această serie nu este alcătuit din jucători care nu au şcoala de fotbal făcută. Lieştiul face parte din categoria echipelor muncitoare, care are de partea sa şi un teren îngust. Noi însă mergem la victorie. Echipa a ajuns la nivelul aşteptat din multe puncte de vedere. Avem un moral bun, avem elan şi încredere şi mergem să luăm toate punctele puse în joc. Sînt cinci puncte distanţă faţă de Aerostar Bacău şi trebuie să menţinem în continuare ritmul ridicat pentru a rămâne măcar la aceeaşi distanţă“. Sîmbătă, în oraşul gălăţean, Ceahlăul putea să învingă, dar, după cum se spune în fotbal, ocaziile ratate se răzbună. În prima repriză, mingea trimisă de Luboya, golgheterul formaţiei cu opt reuşite în acest sezon, a nimerit bara, iar deschiderea scorului s-a consemnat în minutul 64, marcator fiind Sory Ibrahim Diarra. Atacantul de 19 ani, originar din Mali, venit la Piatra Neamţ de trei săptămîni, este la prima reuşită pentru Ceahlăul. Nemţeni se puteau diastanţa pe tabela de marcaj du cîteva minute, dar Yoann Fellrath a ratat din poziţie de „unu la unu“ cu portarul advers. N-a fost să fie 2-0, iar bucuria oaspeţilor a durat zece minute, pentru că, în minutul 74, gazdele au egalat. Aşa s-a scris „istoria“ unei întîlniri în care gruparea nemţeană avea mare nevoie de victorie. În campionat mai sînt destule etape, dar orice pas greşit, chiar şi o remiză ce aduce un punct, îndepărtează pe CSm Ceahlăul de obiectivul sezonului – accedera în Liga 2. Etapa de sîmbătă n-a fost de bun augur nici pentru cealaltă echipă nemţeană care evoluează în Liga 3, Ozana Tîrgu Neamţ pierzînd la KSE Tîrgu Secuiesc. Prin prisma locurilor ocupate în clasament, tîrgnemţenii pe locul VII, iar KSE pe penultima traptă, XV, oaspeţii plecau ca favoriţi. La acest aspect se adăuga şi faptul că Ozana avuse un parcurs excelent în ultimele cinci disputet, obţinînd patru victorii şi a fost învinsă o dată. Dar, în foame de puncte pentru a încerca evitarea retrogradării, „secuii“ au evoluat bine şi au marcat primii, în minutul 46. Nemţenii au egalat prin Radu Miron, în minutul 53 şi se spera la cel puţin o remiză. Dar, în minutul 68, gruparea covăsneană a marcat din nou, iar pînă la final tabela a rămas neschimbată. Aşa se face că etapa a XII-a a campionatului n-a una prea reuşită pentru cele două echipe nemţene, obţinîndu-se doar un punct din cele şase posibile. În ceea ce priveşte liderul, Aerostar Bacău, el s-a impus cu ceva emoţii pe terenul unei grupări care nu stătea bine în clasament, locul XI. În „oraşul dintre vii“, Huşana Huşi a deschis scorul în minutul 15, dar oaspeţii au egalat în minutul 43, profitînd de faptul că gazdele au rămas cu un jucător în minus, eliminarea avînd loc în minutul 20. Golul victoriei a venit cînd mai erau 15 minute de disputat din partidă. Iată şi celelalte rezultate consemnate în cadrul etapei a XIII-a a Ligii 3, Seria I: Huşana Huşi – CS Aerostar Bacău 1-2 , CSM Bacău – ACS Foresta Suceava 0-1, ACS Şomuz Fălticeni – CS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 1-1, CSM Bucovina Rădăuţi – CSM Paşcani 7-0, KSE Tîrgu Secuiesc – FC Ozana Tîrgu Neamţ 2-1, ACS SC Oţelul Galaţi – FC Botoşani II 1- 1 şi ACS Ştiinţa Miroslava – CSM Focşani 2-1. Runda a XIV-a programează întîlnirile: Aerostar Bacău – CSM Focşani, FC Botoşani – Ştiinţa Miroslava. Ozana – Oţelul, Ceahlăul – KSE Secuiesc, CSM Paşcani – Sporting Lieşti, CSU Galaţi – Bucovina Rădăuţi, Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni şi Huşana Huşi – CSM Bacău.

Fotbal

Ceahlăul n-ar trebui să aibă probleme la Lieşti

în data de

Autor

■ date fiind poziţiile din clasament, gruparea pietreană este favorită în disputa din oraşul gălăţean ■ însă, antrenorul Ştefan Stoica spune că disputa nu va fi una uşoară ■ „Nu trebuie să ne uităm în clasament, pentru că am observant că nu mereu reflectă realitatea. Acest adversar ştie fotbal, ştie ce poate şi stă bine în teren“, a declarat tehnicianul pietrenilor ■

Etapa a XIII-a din Liga 3, Seria I, programează pentru CSM Ceahlăul o deplasare la Sportig Lieşti, meciul disputîndu-se pe 16 noiembrie, de la ora 14.00. Disputa este, la fel ca toate cele ce urmează, foarte importantă pentru pietreni, care nu au decît opţiunea victoriei. Asta pentru a rămîne tot la 5 puncte faţă de lider, Aerostar Bacău, pe care speră să-l depăşească la un moment dat în campionat, obiectivul Ceahlăului în acest sezon fiind promovarea în Liga 2. Dacă va reuşi să ia toate cele trei puncte în meciul de sîmbătă, pietrenii vor rămîne la acelaşi ecart faţă de Aerostar, pentru că este greu de crezut că băcăuanii se vor împiedica la Huşana Huşi. Poziţiile din ierarhie ale Ceahlăului, locul II şi Sporting, locul XIV, cu doar 9 puncte, dau ca favorită la victorie în întîlnirea de astăzi pe jucătorii nemţeni, care traversează o perioadă fastă în campionat, cu reuşite pe linie, mai puţin acum două etape, cînd la Fălticeni, cu Şomuz, a fost doar un egal, 0-0. Dar, ca de fiecare dată pe parcursul acestui sezon competiţional, antrenorul Ştefan Stoica a vorbit despre jocul de sîmbătă şi a atras încă o dată atenţia tuturor că meciul nu se anunţă deloc facil. Tehnicianul se bucură de revenirea lui Arsene Luboya, golgheterul echipei în această toamnă, cu opt reuşite, dar a anunţat absenţa lui Robert Vasile. Fotbalistul în vîrstă de 22 de ani a suferit o accidentare la un antrenament din această săptămînă şi nu va mai juca în 2019. „Sporting Lieşti este un adversar periculos, arţăgos, muncitor şi care se va bate pentru puncte. Nu trebuie să ne uităm în clasament, pentru că am observant că nu mereu reflectă realitatea. Acest adversar ştie fotbal, ştie ce poate şi stă bine în teren. Cert este că nici un adversar din această serie nu este alcătuit din jucători care nu au şcoala de fotbal făcută. Lieştiul face parte din categoria echipelor muncitoare, care are de partea sa şi un teren îngust. Noi însă mergem la victorie. Echipa a ajuns la nivelul aşteptat din multe puncte de vedere. Avem un moral bun, avem elan şi încredere şi mergem să luăm toate punctele puse în joc. Sînt cinci puncte distanţă faţă de Aerostar Bacău şi trebuie să menţinem în continuare ritmul ridicat pentru a rămâne măcar la aceeaşi distanţă. Victoria cu Bucovina Rădăuţi (din etapa trecută, scor 1-0 – n.r.) a fost sărbătorită pe moment, dar de la începutul săptămînii am trecut la treabă,pentru că nu este timp să ne relaxăm“, a declarat tehnicianul Ştefan Stoica. Cealaltă echipă nemţeană din acest eşalon, FC Ozana Tîrgu Neamţ are, tot sîmbătă, 16 noiembrie, o deplasare la KSE Tîrgu Secuiesc. Prin prisma locurilor ocupate în clasament, tîrgnemţenii pe locul VII, iar KSE pe penultima traptă, locul XV, oaspeţii par favoriţi. Dar, în foame de puncte, doar opt obţinute pînă acum, „secuii“ vor încerca să mai adune ceva la zestrea puţină şi îşi vor vinde scump „pielea“. Aşadar, se anunţă o dispută echilibrată şi foarte disputată. Totuşi, trebuie ţinut cont de faptul că FC Ozana are un parcurs excelent în ultimele cinci dispute din campionat, obţinînd patru victorii şi a fost învinsă o dată. Pe aceste considerente, în întîlnirea de astăzi se speră la o nouă reuşită. Runda trecută, vineri, 8 noiembrie, Ozana a evoluat pe stadionul de sub Cetatea Neamţ şi a avut o întîlnire facilă cu adversarul de astăzi al Ceahlăului, Sportig Lieşti, scor 3-0. Golurile gazdelor au fost semnate de Ionuţ Rusu (38), Andrei Apostol (62) şi Teodor Ignea (78), însă elevii lui Daniel Zavate puteau cîştiga cu o diferenţă şi mai mare, dacă portarul oaspeţilor, Cosmin Vădeanu, nu ar fi limitat proporţiile scorului prin paradele sale. Alte meciuri programate în runda a XII-a a Ligii 3, Seria I sînt: Huşana Huşi – Aerostar Bacău, CSM Bacău – Foresta Suceava, Şomuz Fălticeni – CSU Dunărea de Jos Galaţi, Bucovina Rădăuţi – CSM Paşcani, SC Oţelul Galaţi – FC Botoşani II şi Ştiinţa Miroslava – CSM Focşani.

Fotbal

Vulpiţele Galbene, calificare în optimile Cupei României

în data de

Autor

■ fotbalistele au jucat în deplasare, la Miercurea Ciuc şi s-au impus, 2-0, cu AFK Csikszereda ■ ambele goluri au fost marcate de Alexandrina Maidankaia, o jucătoare transferată din Moldova ■ în campionat, urmează o deplasare la Tîrgu Mureş ■

Echipa de fotbal feminin ACS Vulpiţele Galbene Roman a reuşit să se califice în optimile de finală ale Cupei României, după meciul disputat duminică, 10 noiembrie, la Miercurea Ciuc. În şaiprezecimile competiţiei, gruparea antrenorului Adelin Tălmăcel a evoluat în compania fetelor de AFK Csikszereda, liderul Seriei IV, din Liga 3, impunîndu-se cu scorul de 2-0. Întîlnirea de la Miercurea Ciuc a fost una echilibrată, golurile romaşcancelor fiind marcate pe finalul disputei, în minutele 80 şi 92. Ambele reuşite au fost semnate de Alexandrina Maidankaia, o jucătoare adusă prin transfer din Republica Moldova. „Meciul de duminică, 10 noiembrie, a fost unul care a contat pentru Cupa României. Ne-am deplasat la Miercurea Ciuc unde am întîlnit pe AFK Csikszereda, o echipă de Liga 3, puternică. Ceea ce m-a impresionat cel mai mult a fost, pe lîngă calitatea jucătoarelor şi aspectul jocului practicat de acestea, baza sportivă pe care o folosesc. Este cea mai modernă şi mai frumoasă bază sportivă pe care se antrenează şi echipele din Liga 1. Am înţeles că este una construită pe baza unei finanţări a Guvernul Ungariei. Trecînd peste diferenţele de condiţii oferite de Ungaria şi ţara noastră, trebuie să facem referire la meciul de duminică. Am încercat să rulăm în teren cît mai multe jucătoare, de aceea în primul 11 au apărut şi trei sportive care au jucat mai puţin în acest sezon şi cărora le-am oferit şansa de a ne arăta că merită să fie luate în calcul şi pentru meciul de campionat. Jocul de la Miercurea Ciuc a fost unul echilibrat, cu ocazii şi de o parte şi de alta. În minutul 80 am reuşit să deschidem scorul şi l-am «închis» în minutul 92, cîştigînd astfel partida. Duminică, 17 noiembrie, urmează să jucăm la Tîrgu Mureş cu echipa Ladies, meci contînd pentru etapa V-a din cadrul Ligii 2 de fotbal feminin. Ultimul meci din campionat îl vom juca pe teren propriu, pe 30 noiembrie, pe stadionul Moldova, unde vom juca cu Onix Rîmnicu Sărat. Ne dorim să obţinem cît mai multe puncte. Ar fi bine dacă în următoarele două dispute am putea să mai obţinem încă trei puncte, astfel încît la finalul acestui turneu să avem pe lîngă cele nouă acumulate pînă acum încă trei“, a declarat profesorul Adelin Tălmăcel, antrenorul echipei Vulpiţele Galbene. În campionat, etapa trecută, romaşcancele reuşeau duminică, 3 noiembrie, o nouă victorie pe teren propriu, în meciul constînd pentru runda a IV-a, a Ligii 2 feminine. Adversare le-au fost componentele grupării Vasas 2 Femina Odorhei. După primele 45 de minute scorul era egal, însă în partea a doua gazdele au tranşat soarta partidei, care s-a încheiat 2-1. „Golurile victoriei noastre au fost înscrise de Paula Agu. Am întîlnit o echipă foarte tînără, dar în acelaşi timp foarte disciplinată, cu un excelent joc de posesie. A fost un meci din care am avut de învăţat de la adversarele noastre şi ne bucurăm că am reuşit să ne concentrăm în repriza a doua, să obţinem şi să păstrăm avantajul pînă la sfîrşitul meciului“, declara profesorul Adelin Tălmăcel. Finanţarea acestei grupări este asigurată şi de către Consiliul Judeţean Neamţ, printr-un proiect în baza Legii 350/2005, actualizată, privind regimul finanţărilor nerambursabile din fonduri publice, alocate pentru activităţi nonprofit de interes general. Un ajutor substanţial este oferit de Primăria Roman care pune la dispoziţia echipei stadionul Moldova, în regim gratuit. De asemenea, lîngă fotbalistele ce compun echipa se află şi o serie de sponsori, fără de care participarea în campionat şi în Cupa României nu ar putea fi posibilă.