■ Maia Todiriţe a cîştigat categoria 12 ani în finala de simplu cu Clara Adăscăliţei ■ cele două reprezentante ale clubului Condor Piatra Neamţ s-au înfruntat şi în finala de dublu ■

Două tinere speranţe ale clubului de tenis Condor Piatra Neamţ, Maia Todiriţe şi Clara Adăscăliţei, şi-au confirmat încă o dată valoarea la ultima competiţie la care au participat. Cele două sportive au ajuns în ultimul act al probelor de simplu, respectiv la dublu, în cadrul turneului dotat cu trofeul Cupa Sport Club Municipal Bacău – Elisa. Competiţia de categorie FRT I şi II la 14 ani, înscrisă în calendarul federaţiei de specialitate, a debutat în week-end, pe 28 iulie, şi s-a încheiat pe 31 iulie, partidele disputîndu-se pe cele şase terenuri de zgură ale bazei SCM Bacău. În vîrstă de 11 ani, elevele profesorului Romeo Stoica au participat pe tabloul principal la categoria 12 ani şi şi-au confirmat statutul, în proba de simplu Maia fiind favorită 1, iar Clara favorită 2. În finală, Maia-Ştefania Todiriţe s-a impus în minim de seturi în faţa colegei de club, scor 6-2; 6-2. Pe drumul spre finală, Maia a avut primul tur liber, apoi a depăşit-o în sferturi pe Bianca Pleşcan (TC Coreco Iaşi), cu 6-1; 6-1 şi în semifinală pe Evelina Tudureanu, de la CSM Oneşti (favorită 3), cu 6-3; 6-1. Clara Alexia Adăscăliţei a trecut în primul tur de Antonia Burcuta (TC Coreco Iaşi), cu 7-5; 6-2, în sferturile de finală a învins-o pe Alina Şerbănescu (SCM Bacău), cu 6-1; 6-0, iar în semifinală a cîştigat în faţa Mariei Dumitrescu (TC Coreco Iaşi), 6-0, 6-2. În proba de dublu a categoriei 12 ani, cele două condoriţe au evoluat în echipe diferite şi au ajuns să se dueleze din nou în ultimul act. Finala a fost cîştigată de perechea Maia Todiriţe (Condor)/Maria Nicole Dumitrescu (Coreco Iaşi) care s-a impus cu 6-3; 6-0 în faţa dublului Clara Adăscăliţei (Condor)/Alexandra Chiriţa (CSS Bacău). „Maia şi Clara confirmă talentul şi munca depusă în ultimii ani. Ele s-au mai înfruntat în competiţiile la care au participat în ţară, au jucat şi împreună“, a declarat profesorul Romeo Stoica, antrenorul celor două sportive de la CS Condor Piatra Neamţ. De menţionat că arbitrul principal al competiţiei de la Bacău a fost Diana Bogolea, iar director de turneu a fost Mihai Octavian Ciuntea. În cadrul evenimentului participanţii s-au întrecut în probe de simplu la categoriile de vîrstă 10, 12, 14 ani (feminin şi masculin), 16 ani (feminin), iar la dublu s-a organizat competiţie la categoria 12 ani (feminin şi masculin) şi la 16 ani (feminin).