■ echipa de juniori B a clubului pietrean a părăsit Cupa României în sferturi, după o înfrîngerea usturătoare în faţa Viitorului Constanţa ■ oaspeţii s-au impus cu 6-0, mai ales după prestaţia din repriza secundă ■

Echipa de juniori a clubului CSM Ceahlăul (U17), a ajuns la capăt de drum în Cupa României, fiind eliminată de gruparea similară de vîrstă a FC Viitorul Constanţa. Miercuri, 6 martie, o zi cu vreme veritabilă de Babe, cele două echipe s-au înfruntat pe terenul sintetic al stadionului din Piatra Neamţ în faza sferturilor competiţiei. Meciul, într-o singură manşă, urma să decidă după 90 de minute, sau după lovituri de departajare (dacă scorul se menţinea egal), echipa ce va evolua în semifinale, iar după cursul primei reprize, nimeni din cei prezenţi nu ar fi anticipat scorul zdrobitor consemnat la final. Este adevărat că elevii profesorului Valentin Avădanei au acceptat dominarea teritorială a oaspeţilor, ieşind pe contraatac de cîte ori au avut ocazia, tactică ce a dus la o posesie prelungită a constănţenilor, dar fără mari oportunităţi de a înscrie. Totuşi, pe final de repriză, fundaşul central Bîrzu a profitat de talia sa înscriind cu capul după un corner, de pe partea stîngă a atacului, iar echipa vizitatoare a intrat la cabine cu avantaj minim, 1-0. Înainte de pauză, Viitorul a mai avut o bară, însă în actul secund puştii lui Hagi s-au dezlănţuit marcînd de cinci ori. Seria reuşitelor a început la scurt timp după pauză (Munteanu, min.49) şi a continuat cu golurile înscrise de Ilie (65), Tănasă (71), Mustacă (80) şi din nou Munteanu (90). Lideri în Liga Elitelor U17, jucătorii dobrogeni mai au de aşteptat o săptămînă pentru a vedea ce echipă vor avea de înfruntat în semifinale după celelalte trei jocuri programate miercuri, 13 martie (FCVoluntari – CFR Cluj Napoca; FC Ardealul Cluj Napoca – FCSB şi LPS Banatul Timişoara – CS U Craiova). CSM Ceahlăul U17 a început jocul cu Viitorul în formula: Mitrea – Ştefănescu, Rusu, Moroşanu, Ghenici, Oteliţă, Marius Matei, Rotundu, Istrati, Spătaru şi Anton. Au mai evoluat pe parcurs Gheorghiţă, Cojoc, Crap şi Neagu. Partida cu Viitorul Constanţa a pus punct astfel traseului pietrenilor în Cupa României, un drum început pe 17 octombrie 2018, atunci cînd galben-negrii s-au impus în faţa celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc (5-3 după lovituri de departajare). Ulterior, în faza optimilor, pe 14 noiembrie 2018, pietrenii au trecut de Politehnica Iaşi cu scorul de 6-3 (5-2). Jocul de la Piatra Neamţ din sferturile Cupei a marcat pentru ambele echipe debutul oficial în sezonul competiţional de primăvară. În acest week-end se reiau jocurile din campionatul Ligii Elitelor U17 (Seria I), Viitorul urmînd să evolueze la LPS Focşani, în timp ce pietrenii vor juca duminică, 10 martie, de la ora 10.00, împotriva formaţiei de juniori B a clubului Concordia Chiajna.