■ pietrenii au cîştigat cu 2-1 în deplasarea cu Şomuz Fălticeni ■ Copoţ- Barb a deschis scorul din penalty, iar Răzvan Pîntea a decis soarta jocului în minutul 70, după ce gazdele egalaseră înainte de pauză ■ ambii jucători au ajuns la cota 5 în acest sezon al Ligii 3 ■ CSM Ceahlăul a urcat încă două poziţii în clasament ■

Partida a fost una destul de echilibrată în prima parte, cu un plus de vigoare pentru gazde în special cînd plecau pe contraatac şi cu plusuri la capitolele construcţie şi fotbal ofensiv pentru nemţeni. CSM Ceahlăul a fost echipa care a încercat să joace cu mingea pe jos, să paseze pe un teren destul de denivelat şi să urce liniile spre poarta sucevenilor. Pe baza unui asemenea joc a venit şi deschiderea de scor. Pietrenii au dus mingea repede în treimea gazdelor, Pîntea a primit în careul Şomuzului şi a fost faultat în careu după un dribling scurt pe lîngă un fundaş. Cristian Copoţ-Barb (28) a transformat şi a ajuns la cinci goluri marcate în actualul sezon. După acest moment, Fălticeniul a vrut parcă să arate că scorul nu este corect, iar în minutul 37 a înscris Vasile Padovei în urma unui şut deviat. După pauză, jocul a fost controlat de oaspeţi, astfel încît sucevenii au mai creat pericol în careul lui Barna arareori şi doar pe contraatac. S-a întîmplat asta în minutul 50, cînd şutul din careu semnat de Julei a fost respins de Barna, şi în minutul 68, cînd Padovei a trimis peste poartă, cu capul, din cîţiva metri. Aceste şanse ale Şomuzului s-au consemnat între multele momente bune şi foarte bune ale Ceahlăului. Antim (53) a reuşit o centrare şutată din dreapta, iar mingea a trecut puţin peste poartă, dînd emoţii serioase gazdelor. Pe fondul unui joc bun la mijlocul terenului şi sigur în dreptul fundaşilor, Ceahlăul a urcat liniile şi a pus mereu presiune, în special în zona stîngă a atacului, acolo unde au acţionat Copoţ-Barb şi Pîntea. Mingea a ajuns adesea în preajma careului de 16 metri al gazdelor. Toma putea marca (62) , însă trasorul său din marginea suprafeţei de pedeapsă a Fălticeniului a nimerit doar bara. Daca nu a înscris Toma, a facut-o Pîntea. Decarul Ceahlăului a preluat pe la 17 metri în zona centrală, a driblat scurt înspre stînga şi cu piciorul stîng a trimis mingea în vinclu, fără speranţă pentru Pascal. Şi astfel Pîntea a ajuns şi el la cinci goluri marcate în acest campionat. Controlînd în continuare jocul, Ceahlăul a ţinut departe pericolul de propriile buturi. Se mai putea finaliza la cîteva centrări din stînga şi din dreapta, dar fundaşii gazdelor au respins sau atacanţii au ajuns la întîlnirea cu mingea. Ţapu (85) putea da lovitura, a ratat, şi apoi Şomuzul a părut că presează. Doar a părut. Aşa cum se ştie, CSM Roman s-a retras din campionat şi nu a jucat cu Ştiinţa Miroslava, dar pentru că FRF nu a actualizat clasamentul încă, şi ierarhia noastră rămîne cu echipa lui Gabriel Ţapu încă activă. De asemenea, trebuie spus că Sănătatea Darabani nu s-a prezentat la CSM Focşani. Celelalte rezultate ale etapei a XI-a: vineri, 2 noiembrie: FC Botoşani 2 – SCM Gloria Buzău 0-3; CSM Roman – Ştiinţa Miroslava (anulat) ; sîmbătă, 3 noiembrie: Bucovina Rădăuţi – CSM Rîmnicu Sărat 4-0; CSM Focşani – Sănătatea Darabani 3-0 (echipa oaspete nu s-a prezentat la meci) ; Foresta Suceava – CSM Paşcani 3-1; KSE Tîrgu Secuiesc – Suporter Club Oţelul Galaţi 0-2; Metalul Buzău – Sporting Lieşti 1-1.

16. CSM Roman 10 1 0 9 5-24 3

Tot duminică, 4 noiembrie, au avut loc şi partidele rundei a VIII- a din Liga 5, Seria A, o etapă în care favoritele s-au impus pe linie: Zorile Urecheni – Vulturul Costişa 2-5 ; ASF Girov – Voinţa Dochia 3-4 ; Viitorul Podoleni – A. S. Grumăzeşti 4-2 ; Bravo Bodeşti – Stejarul Ţibucani 4-2 ; Flacăra Brusturi – Ozana Timişeşti 3-0 (1- 0) . Echipele din Seria B, o grupă mai scurtă, au încheiat jocurile din campionat odată cu etapa de duminica trecută, însă ieri, acestea au fost implicate în turul I al Cupei României, faza judeţeană. În urma partidelor disputate pe 4 noiembrie, s-au înregistrat rezultatele: AS WST Oniceni – Voinţa Valea Ursului 3-6 ; Stejarul Stăniţa – Voinţa Bozieni 2-0 ; Moldova II Cordun – Arsenal Văleni 0-5 ; ACS Unirea Tămăşeni – Siretul Doljeşti 1-0 . Aşadar, Voinţa Valea Ursului, Stejarul Stăniţa, Arsenal Văleni şi Unirea Tămăşeni şi-au cîştigat dreptul de a evolua în faza următoare a Cupei României, cînd se vor duela între ele tot în meciuri eliminatorii.