■ CSM Ceahlăul a învins cu 6-0 în deplasare la Moldova Cordun şi s-a distanţat în fruntea clasamentului, la 6 puncte de principala urmăritoare, Bradu Borca, învinsă la Bicaz cu 2-3 ■ în Liga 5, cel mai spectaculos meci a avut loc la Costişa, unde gazdele au cedat cu 4-5 în faţa echipei Ozana Timişeşti ■

Echipele din cele două eşaloane de fotbal din Neamţ au reintrat în focurile partidelor din Ligile 4 şi 5, sîmbătă, 17 martie, disputîndu-se primele runde din acest an. Decizia celor de la AJF de a devansa cu o zi partidele s-a dovedit justificată, altfel întîlnirile neputîndu-se disputa ieri cînd tot judeţul era acoperit de un strat gros de zăpadă, ceea ce ar fi dus la o nouă amînare (a treia) a jocurilor. În Liga 4, cele două capete de afiş au fost întîlnirile de la Cordun, respectiv de la Bicaz, unde gazdele urmau să dea piept primelor două grupări din fruntea clasamentului. Cronologic, primul meci disputat a fost cel din comuna de lîngă Roman, unde, de la ora 11.00 s-au întîlnit Moldova Cordun şi CSM Ceahlăul, liderul Ligii 4. După un meci pe care l-au dominat de la un capăt la altul, elevii lui Gabriel Rădulescu au învins cu un scor clar, 6-0 (3-0) prin reuşitele lui Andrei Mateiciuc (4 goluri), Ovidiu Toma şi Ionuţ Zaharia. „Un joc bun pentru noi, băieţii au alergat mult şi cu folos, sunt mulţumit şi de rezultat. Trebuie să ne pregătim în continuare, ne aşteaptă meciuri cu echipe care vor să prinda jocul de baraj pentru a promova în liga III-a. Mulţumesc băieţilor pentru efortul depus şi pentru că au respectat indicaţiile date la vestiar“, a declarat la finalul jocului principalul formaţiei pietrene, Gabriel Rădulescu. „Ştiam că va fi un meci greu pentru noi. Ceahlăul se antrenează zilnic, au toate condiţiile pentru pregătire. La ei în tur am pierdut la un scor mai mare“, a declarat Gheorghe Onişoru, antrenorul celor de la Moldova Cordun. La trei ore distanţă de finalul meciului de la Cordun, la Bicaz a început un adevărat derby al Văii Muntelui, gazdele primind replica formaţiei Bradu Borca. Cimentul a reuşit să se impună cu 3- 2, după ce la pauză conducea cu 1-0 prin golul reuşit de Apreutesei pe final de primă repriză. Gazdele au mai marcat de două ori prin Bălăjel (min.69 – din penalty) şi acelaşi Apreutesei (min.90), în timp ce golurile oaspeţilor au fost înscrise de Stroia (80) şi A. Dumitru (în minutul 5 al prelungirilor). În celelalte jocurile ale etapei a X-a s-au consemnat următoarele rezultate: Voinţa Ion Creangă – Victoria Horia 5-2 (3-1) şi Speranţa Răucesti – CS Steel Man Tg. Neamţ 4-0 (1-0). În această rundă ar fi trebuit să se dispute partida CSM Ceahlăul – Zimbrul Vînători Neamţ, însă, prin retragerea din campionat a celor de la Zimbrul, pietrenii au beneficiat de 3 puncte, aşa cum vor primi şi celelalte echipe care urmau să joace în retur cu formaţia din Vînători Neamţ. În runda următoare, duminică, 25 martie se vor disputa partidele: Cimentul Bicaz – Voinţa Ion Creangă; Bradu Borca – Speranţa Răucesti; CSM Ceahlăul – Steel- Man Tg. Neamţ şi Victoria Horia – Moldova Cordun. Tot sîmbătă, 17 martie, s-a reluat şi campionatul Ligii 5, al doilea eşalon judeţean de fotbal. Rezultatele înregistrate în etapa a XV-a (ultima a turului) au fost: Arsenal Văleni – Voinţa Bozieni 2-1 (1-0); Flacăra Brusturi – Moldova II Cordun 6-2 (3-0); Vulturul Costişa – Ozana Timişeşti 4-5 (4-4); Voinţa Dochia – Voinţa Valea Ursului 1-1(0-1); Bravo Bodeşti – Viitorul Podoleni 3-0 (2-0); Siretul Doljeşti – Stejarul Stăniţa 1-1 (0- 1); Stejarul Ţibucani – Energia Pîngăraţi 0-5 (0-1); Pinii Tarcău – a stat.