■ în faza optimilor, echipa pietreană a învins cu 6-5, în deplasare, pe Kereszthegy Remetea ■ calificarea s-a decis în prelungiri, după ce gazdele egalaseră în ultimul minut ■ diseară, de la ora 18.00, echipa de juniori are nevoie de susţinerea publicului pentru meciul tur din optimile Cupei, la Polivalentă ■

Futsal Ceahlăul a obţinut duminică, 10 februarie, calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, după un joc cîştigat cu emoţii în deplasare, la Remetea. Elevii antrenorului Gabi Bucur au evoluat împotriva unei colege din eşalonul secund, Kereszthegy şi au avut de muncit pentru a obţine calificarea, chiar dacă, la un moment dat, se părea că acest scop era deja acontat de pietreni. Oaspeţii au început în forţă jocul şi s-au desprins repede prin dubla lui Robert Grigoriţă din minutele 2 şi 4. Pînă la pauză, tot galben- negrii au condus ostilităţile în teren şi chiar dacă harghitenii au redus din handicap în minutul 10, la pauză diferenţa pe tabelă era tot de două goluri în favoarea grupării nemţene după reuşita lui Alex Apostoae. Formaţia vizitatoare a menţinut controlul meciului şi în debutul reprizei secunde, Alex Codreanu reuşind să mărească scorul la 4-1 în favoarea pietrenilor la chiar prima acţiune mai consistentă după reluarea jocului (min.21). Spre lauda lor, gazdele nu au cedat şi în doar două minute (22 şi 23) s-au apropiat ameninţător la un singur gol (4-3), însă Vlad Avram a înscris în acelaşi minut 23 pentru un 5-3 ce părea că încheie conturile calificării. Meciul nu era însă jucat, jucătorii de la Remetea insistînd cu folos la poarta lui Spiridon, iar după ce au marcat pentru 5-4 (min.30), au trimis meciul în prelungiri chiar în ultimul minut cînd au egalat situaţia de pe tabelă. Nemţenii nu au cedat şi în minutul 44 Alex Codreanu a înscris golul calificării. În sferturile de finală, Ceahlăul va juca pe teren propriu, la Piatra Neamţ, pe 24 februarie, împotriva liderului Ligii 2, CSM Tîrgu Mureş. Dacă vor reuşi să se califice, galben-negrii vor evolua în premieră în Final Four-ul Cupei României. „Din păcate, la Remetea nu am reuşit din nou să aliniem lotul complet, Alex Bordeanu şi Andrei Apostol fiind suspendaţi. A fost din nou un meci palpitant, în care am condus din primul pînă în ultimul minut de joc, cînd ne-am văzut din păcate egalaţi la 5. Au urmat cele două reprize de prelungiri la capătul cărora ne-am impus cu scorul de 6-5. Urmează pentru noi meciul din sfertul de finală al Cupei României, partidă care ne poate duce în premieră în Turneul Final 4. Vom întîlni la Piatra Neamţ pe CSM Tg. Mureş pe data de 24 februarie, cînd vom încerca să ne luăm revanşa pentru înfrîngerea din campionat! Forza CEAHLĂUL!!!“, au transmis reprezentanţii echipei pietrene de fotbal de sală care au sintetizat ultimele două jocuri (cel din campionat, cu Inter Gheorgheni şi cel din Cupă) prin două cuvinte: caracter şi voinţă. În celelalte dispute din optimile Cupei României s-au înregistrat următoarele rezultate: Imperial Wet Miercurea Ciuc – Informatica Timişoara 6-2; AS Inter Gheorgheni – SCM Gloria Buzău 2-4; Bukovina Vicov – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 6-12; CFF Clujana Cluj Napoca – Autobergamo Deva 4-12; Fortius 2014 Buzău – Futsal Club Dunărea Călăraşi 1- 12; CSM Tîrgu Mureş – Futsal Poli Iaşi 6-1; C.S. KSE Tîrgu Secuiesc – CS United Galaţi (s-a disputat luni, 11 februarie, după închiderea ediţiei). După echipa de seniori, astăzi, 12 februarie, va fi rîndul echipei de juniori a Futsal Ceahlăul să încerce calificarea în Cupa României. În aceeaşi fază a optimilor, dar la categoria rezervată formaţiilor de U19 (jucători sub 19 ani), echipa pregătită de profesorul Răzvan Lupu va evolua de la ora 18.00, la Polivalenta din Piatra Neamţ împotriva celor de la Olimpia Rîmnicu Sărat U19. Spre deosebire de întrecerea seniorilor, la această categorie de vîrstă calificarea în sferturi se decide după două jocuri, aşa că totul se va decide după meciul retur, de la Rîmnicu Sărat, programat pentru duminică, 17 februarie. De menţionat că pietrenii au ajuns în optimi după ce au învins categoric (7-0) pe Poli Iaşi, într-un meci disputat în capitala Moldovei la începutul lunii decembrie. În celelalte jocuri tur ale optimilor Cupei, la juniori, s-au înregistrat următoarele rezultate: Liceul Tehnologic Auto Craiova – CSM Tîrgu Mureş 3-14; Informatica Timişoara – Viitorul Băleasa 6-6; West Deva – Forţa Oltenia Craiova 7-5; CN Nicu Gane Fălticeni – CS United Galaţi 3-5; Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CFF Clujana Cluj Napoca 10-3; Bukovina Vicov – Korondy Junior 2017 Corund 6- 4 şi Viitorul 2010 Buzău- C.S. KSE Tîrgu Secuiesc 9-6.