■ Futsal Ceahlăul - Bukovina Vicov 6-4 (3-3), într-un meci disputat duminică seară la Polivalentă ■ pietrenii s-au desprins decisiv în ultimul minut, cînd oaspeţii forţau egalarea ■ partida a contat pentru etapa a treia a returului Ligii 2 ■

Futsal Ceahlăul a reuşit duminică, 25 februarie, să-şi treacă în cont prima victorie din acest an în campionatul diviziei secunde de fotbal în sală. În jocul disputat la Sala Polivalentă din Piatra Neamţ, elevii lui Gabi Bucur au învins cu 6-4 pe Bukovina Vicov. Meciul a contat pentru etapa a XIV-a, a treia a returului, iar victoria gazdelor a fost asigurată de reuşitele lui Avram, Bordeanu (2), Şerban, Todiresei şi Grigoriţă. Pietrenii au început bine meciul şi au condus în prima repriză cu 3-1, însă sucevenii au reuşit să revină şi să egaleze, la pauză scorul fiind 3-3. În partea a doua a meciului, tot elevii lui Gabi Bucur s-au desprins la două goluri, dar oaspeţii au avut o revenire apropiindu-se la un gol (5-4) profitînd şi de o eliminare a lui Bordeanu. Bukovina a forţat egalarea şi au scos şi portarul, însă tot Ceahlăul a reuşit să marcheze, la o acţiune de atac, prin căpitanul Robert Grigoriţă care a stabilit scorul final cu 30 de secunde înainte de final.

Am întîlnit în această seară (duminică) o echipă foarte bună, cu obiectiv declarat promovarea. Băieţii noştri au reuşit un joc consistent, conducînd în cea mai mare parte a jocului pe tabela de marcaj şi adjudecîndu-şi cele trei puncte“, a declarat imediat după meci Cristi Vornicu, managerul grupării pietrene.

Cu 25 de puncte, pietrenii se menţin aproape de podium. După ultimele rezultate, consemnate în runda din week-end, lupta s-a înnăsprit pentru locul 2, importantă fiind victoria categorică a echipei Luceafărul Buzău în faţa unei foste prim-divizionare, KSE Tg. Secuiesc. Chiar dacă a pierdut la Piatra Neamţ, Bukovina continuă să spere că poate prinde locul ce duce la baraj.

Rezultatele etapei a XIV-a: Luceafărul Buzău – C.S. KSE Tîrgu Secuiesc 7-2; Kereszthegy Remetea – AS Inter Gheorgheni 4-4; Dinamo Leonardo Oradea – CFF Clujana Cluj-Napoca 2-12; West Deva – Pro-Tineret Sighişoara 5-7; Fortius 2014 Buzău – Colţea 1920 Braşov 1-2. În runda viitoare (3-4 martie), Ceahlăul va evolua sîmbătă în deplasare, la Sighişoara, cu Pro-Tineret, echipă ce ocupă ultimul loc în clasament. Aparent, jocul ar părea uşor, însă trebuie ţinut cont de faptul că adversarii pietrenilor tocmai au cîştigat la Deva în etapa din week-end-ul trecut, trecîndu-şi astfel în cont prima victorie din acest campionat. Etapa completă de la finele acestei săptămîni programează următoarele întîlniri: sîmbătă, 3 martie: Pro-Tineret Sighişoara – Futsal Ceahlăul; Bukovina Vicov – Dinamo Leonardo Oradea; duminică, 4 martie: AS Inter Gheorgheni – Fortius 2014 Buzău; CFF Clujana Cluj-Napoca – Luceafărul Buzău; C.S. KSE Tîrgu Secuiesc – Kereszthegy Remetea şi Colţea 1920 Braşov – West Deva.