■ juniorii de la Ceahlăul au zdrobit în deplasare cu 7-0 pe Poli Iaşi şi merg mai departe în faza a III-a a Cupei ■ la pauză, pietrenii conduceau cu 3-0, toate golurile fiind marcate într-un singur minut ■ seniorii au pierdut dramatic la Tîrgu Secuiesc cu 6-7 ■

Juniorii de la Futsal Ceahlăul au reuşit perfomanţa accederii în etapa a III-a a Cupei României după ce au cîştigat la un scor ce nu lasă loc de comentarii, în deplasarea de la Iaşi. Sîmbătă, 8 decembrie elevii profesorului Răzvan Lupu s-au impus cu 7-0 în faţa formaţiei Poli Iaşi, echipă ce activează în aceeaşi serie cu Ceahlăul din Campionatul Naţional U19. La pauză, pietrenii conduceau cu 3-0, prin dubla lui Codrin Babii şi reuşita lui Radu Dumitru, toate golurile fiind marcate în acelaşi minut (18). În repriza secundă, oaspeţii şi-au majorat diferenţa pe tabelă prin golurile realizate de acelaşi Babii (min. 26 şi 27), respectiv George Ungureanu (29) şi Darius Roca (37). În afară de meciul de la Iaşi, în aceeaşi competiţie s-au mai disputat sîmbătă trei jocuri: Luceafărul Buzău – Olimpia Rîmnicu Sărat 3-4; Bukovina Vicov- CSM Vaslui 9- 8 şi Kereszthegy Remetea – C.S. KSE Targu Secuiesc 4-12. Duminică urmau să aibă loc ultimele trei dueluri din această fază a Cupei României, respectiv: CN Nicu Gane Fălticeni – Sporting Dărăbani; Muncitorul Reşiţa – West Deva şi SCM Gloria Buzău – CS United Galaţi. Primele partide din etapa a II-a a întrecerii knock-out au avut loc în perioada 2-6 decembrie şi s-au încheiat cu următoarele rezultate: Korondy Junior 2017 Corund – Pro-Tineret Sighişoara 13-5; CFF Clujana Cluj-Napoca – CSM Tîrgu Mureş 3-6; Liceul Tehnologic Auto Craiova – CSJ Ştiinţa Universitatea Craiova 6-5; Viitorul Ştiinţa Craiova – Viitorul Băleasa 0-3; Metropolitan Işalniţa – Forţa Oltenia Craiova 3-8; Viitorul 2010 Buzău – Futsal Club Dunărea Călăraşi 4-2; AS Inter Gheorgheni – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 2-6. Week-end-ul ar fi fost perfect dacă şi echipa de seniori de la Futsal Ceahlăul ar fi reşit să obţină victoria în deplasarea de duminică, 9 decembrie, de la Tîrgu Secuiesc. În partida ce a contat pentru etapa a IX-a a diviziei secunde (ultima a turului) elevii lui Gabi Bucur au pierdut dramatic cu 6-7, după un joc în care au avut victoria în mînă. Cu 4 minute înainte de finalul meciului, pietrenii conduceau cu 6-5, după mai multe reveniri (la 3- 3, de la 3-1 la pauză şi la 5-5, de la 5-4). Golurile nemţenilor au fost realizate de Alex Bordeanu (4), Andrei Apostol şi Vlad Avram. În derby-ul etapei, liderul CSM Tîrgu Mureş s-a impus fără probleme, cu 6-2 în faţa principalei urmăritoare, Fortius 2014 Buzău.