■ echipa tîrgnemţeană a cîştigat cu 2-1 (1-1) meciul de pregătire disputat miercuri seară, la Piatra Neamţ ■ cu multe noutăţi în lot oaspeţii aspiră să obţină primul loc în divizia judeţeană şi să promoveze în Liga 3 ■

CSM Ceahlăul a continuat în această săptămînă seria partidelor de pregătire pentru returul Ligii 3, cu un nou joc disputat la Piatra Neamţ. Profitînd de faptul că iarna s-a mai îmblînzit în ultimele zile, iar terenul sintetic de la stadionul Municipal a putut fi degajat de zăpadă, galben-negrii au găzduit miercuri, 30 ianuarie, de la ora 17.30, un meci test cu FC Ozana Tîrgu Neamţ. Întîlnirea fusese programată iniţial pentru week-end-ul trecut, însă nu s-a putut organiza din cauza suprafeţei de joc improprii. Pentru pietreni, partida a fost un alt doilea prilej de testare, după un amical disputat în urmă cu două săptămîni în compania unei alte colege de eşalon, Csíkszereda Miercurea Ciuc (Liga 3, seria 5), în timp ce pentru Ozana, o fruntaşă a diviziei judeţene (locul 2 în Liga 4 Neamţ) întîlnirea era primul meci de pregătire din intersezon. Echipa pregătită de Ionuţ Afloarei a venit la Piatra Neamţ într-o formulă completată cu o serie de jucători cu experienţă achiziţionaţi în această iarnă, care să ajute echipa la îndeplinirea obiectivului: locul I la finalul campionatului şi promovarea la baraj în Liga 3. La pauză, cele două formaţii se aflau la egalitate, scor 1-1, prin golurile marcate de Trofin (pentru Ozana), în minutul 39, respectiv Ovidiu Toma (45). În partea a doua a jocului, formaţia din Tîrgu Neamţ a mai înscris o dată prin Mădălin Popa (57), fostul jucător al echipei CSM Roman stabilind scorul final după ce a transformat o lovitură liberă din apropierea careului mare. În prima repriză, profesorul Gabriel Rădulescu a trimis în teren următoarea formulă a CSM Ceahlăul: Barna – Moroşanu, Andreş, Covasan, Dumbrăvean, Cosmin Rotaru, Copoţ Barb, Ov. Toma, Pîntea, Antim, R. Vasile. În repriza secundă antrenorul pietrenilor a aliniat următorul unsprezece: Teo Cîmpianu – Oteliţă, M. Rusu, Alex. Rusu, Strat, V. Rotaru, Matei, Curpăn, Gabor, Hodorogea, Ţapu. FC Ozana Tîrgu Neamţ a început jocul de miercuri seară în formula: Iftimie – Ciubotaru, Marin, Morţun, Moşneguţu, Tofan, D. Şerban, Popa, Creţu, Patrichi, Apreutesei. Tehnicianul Ionuţ Afloarei nu s-a putut baza în meciul amical de la Piatra Neamţ pe serviciile jucătorilor Zaiţ, Dumitru, Straton şi Dutciuc. Pentru echipa de sub Cetate urmează sîmbătă, 2 februarie, un alt joc de verificare, tot în deplasare, dar la Iaşi, împotriva CSM FC Vaslui, o echipă ce ar putea ieşi în calea Ozanei la barajul de promovare, în cazul în care cele două formaţii vor reuşi să devină campioane judeţene. Pentru CSM Ceahlăul, programul meciurilor amicale va continua sîmbătă, 2 februarie, ora 12.00, tot la Piatra Neamţ, cu un joc împotriva formaţiei Sporting Juniorul Vaslui U19. Miercuri, 6 februarie, ora 12.00, Ceahlăul va primi replica celor de la Aerostar Bacău (Liga 2), cel mai puternic adversar cu care galben- negrii se vor testa în această perioadă precompetiţională. În ce priveşte echipele de juniori ale clubului, acestea vor avea la rîndul lor ocazii de a se verifica în zilele următoare tot la stadionul din Piatra Neamţ. Sîmbătă, 2 februarie, ora 14.00, CSM Ceahlaul U19/U17 va juca un amical cu Viitorul Curiţa (Liga 4 Bacău), iar marţi şi joi, 5 şi 7 februarie, de la ora 12.00, juniorii U15 ai CSM Ceahlăul vor evolua împotriva LPS Bacău U15. Revenind la echipa de seniori, CSM Ceahlăul a disputat deja un amical, adversar fiind AFK Csikszereda Miercurea Ciuc. Întîlnirea a avut loc pe 19 ianuarie, la Piatra Neamţ şi s-a încheiat cu victoria gazdelor, 2-1. Nemţenii au controlat prima repriză, iar oaspeţii pe cea de a doua. Tinerii fotbalişti ai gazdelor au dat tonul în primele 45 de minute, iar dominarea s-a concretizat şi la capitolul goluri, nu doar la ocazii şi posesie. Cele două reuşite ale gazdelor au fost semnate de Răzvan Pîntea, în minutele 20 şi 35, cu şuturi din afara careului. După pauză, ambii antrenori au schimbat formulele din teren. Csikszereda a fost echipa mai bună, avînd de partea sa un plus de control la mijlocul terenului şi de dominare teritorială. Ambele trupe şi-au creat ocazii, dar numai Laszlo Hodgyai, în minutul 68, a reuşit să înscrie în urma unei pătrunderi în careul gazdelor. Harghitenii sînt o echipă redutabilă în eşalonul trei al fotbalului românesc, la finalul turului actualului campionat fiind pe locul III în ierarhia Seriei 5.