■ KSE Tîrgu Secuiesc s-a impus cu 1-0, în ultima etapă a acestui tur de campionat ■ Ceahlăul a terminat prima jumătate a întrecerii pe locul VIII ■

Ultima etapă a turului campionatului de fotbal din Liga 3, Seria 1, a adus pentru CSM Ceahlăul Piatra Neamţ o înfrîngere. Vineri, 30 noiembrie, nemţenii au evoluat la Tîrgu Secuiesc în etapa cu numărul 15 şi au pierdut cu 1-0. După o primă repriză încheiată nedecis, gazdele au reuşit să înscrie unicul gol al disputei în minutul 51. Reuşita i-a aparţinut atacantului Robert Kurtuly (51), care a executat foarte bine o lovitură liberă de la aproape 18 metri din zona centrală. Pînă la această dispută, KSE Tîrgu Secuiesc obţinuse patru victorii, din care trei pe propriul teren, iar una cu CSM Roman, rezultat care a fost anulat după retragerea formaţiei nemţene din campionat. De partea celalaltă, nemţenii veaneau după două săptămîni de pauză competiţională în campionat (au disputat totuşi un amical săptămîna trecută), în runda precedentă ei nefiind programaţi (ar fi trebuit să evolueze pe teren propriu cu CSM Roman). La Tîrgu Secuiesc, Ceahlăul a început meciul cu un atacant foarte tînăr, Andrei Vîlea, integralist la nici 16 ani într-un meci de Liga 3, iar pe parcurs a mai intrat şi Bogdan Oteliţă (16 ani), care a jucat mijlocaş dreapta din minutul 35. Au mai luat loc pe banca de rezerve alţi doi jucători foarte tineri, fundaşii Alexandru Rusu şi Daniel Moroşanu, ambii de16 ani. „Am pierdut iar la limită, iar cu 1-0 şi iar sîntem necăjiţi ştiind că am fi meritat măcar un egal. Credem că o remiză era echitabilă, avînd în vedere şi ocaziile ratate de noi la Tîrgu Secuiesc. Cristi Barb a şutat aproape de bară în două rînduri din afara careului, Oteliţă a irosit şi el o şansă bună, Vîlea a tras în bară, Antim a tras în portar singur cu acesta. A fost un joc de fotbal plăcut, dar vremea nu ne-a ajutat deloc. A fost foarte frig la Tîrgu Secuiesc şi terenul a fost îngheţat de parcă se juca pe ciment, iar adversarii s-au adaptat mai bine la starea terenului“, a declarat Gabriel Rădulescu, antrenor principal la CSM Ceahlăul. Deşi campionatul s-a terminat, echipa rămîne încă în program de pregătire de marţi pînă sîmbătă, 8 decembrie. Tot atunci se va decide dacă se va intra în vacanţă sau dacă antrenamentele vor continua încă o săptămînă. Iată alte rezultatele consemnate în ultima etapă: Şomuz Falticeni – CSM Rîmnicu Sărat 1-0; CSM Focşani – FC II Botoşani 1-1; Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi 2-4; Metalul Buzău – Sănătatea Darabani 5-1; Sporting Lieşti – CSM Paşcani 1-0 şi Oţelul Galaţi – Ştiinţa Miroslava 2-1. Gloria Buzău a stat.