■ sîmbătă, în etapa a XVII-a a Ligii 3, galben-negrii au pierdut disputa cu gălăţenii de la Sporting Lieşti ■ golul victoriei a fost reuşit în minutul 91 ■

Primul meci disputat acasă de Ceahlăul nu a fost unul care să-i bucure pe suporteri, jucători, antrenori sau oficiali ai clubului. Sîmbătă, 9 martie, tinerii fotbalişti pietreni au pierdut disputa cu Sporting Lieşti, scorul fiind 1-2. Meciul a contat pentru etapa a XVII- a a Ligii 3, Seria I şi a fost primul de pe teren propriu al nemţenilor în returul acestui campionatul. În disputa începută la ora 15.00, oaspeţii au părut că au o experienţă mai mare, dată şi de vîrsta unor fotbalişti cu ani buni de ecoluţii în diverse eşaloane. În prima repriză, gălăţenii au fost mai maturi în joc şi au ratat două ocazii de a deschide scorul, în timp ce gazdele nu au găsit soluţii de a se apropia periculos de poarta adversă. La şase minute după pauză a venit şi primul gol, care a fost reuşit de Iancu, mingea şutată de acesta intrînd în plasă după ce a atins transversala. Ceahlăul a reuşit egalarea în minutul 87, cînd Copot-Barb a reuşit să înscrie din penalti. Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma unui henţ. Cind nimeni nu mai credea că vreo formaţie va lua toate cele trei puncte puse în joc, acest lucru s-a petrecut. În minutul 91, la o centrare, Manea a reuşit să lovească balonul cu capul şi acesta s-a strecurat în poarta lui Barna. Trebuie menţionată inspiraţia antrenorului gălăţenilor, care l-a introdus în teren pe jucătorul menţionat cu puţine momente înainte. În tur, Ceahlăul cîştigase la Lieşti, scor 2-1. În urmă cu o săptămînă, în prima etapă a turului, galben-negrii au pierdut cu 1-2 jocul de la Metalul Buzău. După întîlnirea cu Sporting, suporterii erau nemulţumiţi de evoluţia pietrenilor, asrfel de mesaje fiin postate şi pe pagina de Facebook a clubului. Un răspuns afost dat de Radu Lefter, fost portar la FC Ceahlăul: „Eu sunt de părere ca ar trebui ca publicul spectator să nu fie atît de supărat pe evoluţia echipei noastre. O forţă fotbalistică se naşte greu, este nevoie de timp şi de răbdare. Peste noapte nu poate fi clădit nimic trainic şi cu viitor cert. Echipa care poartă un nume, pentru mine sacru «Ceahlăul» are nevoie de sprijin în momentele grele, în momente ca acesta, cînd se construieşte. De ce nu reuşim noi, cei care avem această pasiune, să sprijinim şi să ajutăm sa crească acest grup de jucători tineri în linişte? Ei au talent, au calitate dar din păcate nu au experienţa meciurilor tari la nivel superior. Înţeleg foarte bine că astea sunt posibilităţile celor care conduc destinele clubului astăzi. Probabil dacă aveau posibilităţi financiare mai mari, aduceau şi cîţiva jucători cu experienţă pe lîngă care aceşti tineri puteau să progreseze mai repede. Trebuie încurajaţi, nu certaţi şi discreditaţi. Sincer, eu prefer o echipă ca a noastră cu aceste posibilităţi, decît să nu existe şi spiritul Ceahlăului să dispară . Eu zic din suflet, indiferent de rezultat, Hai Ceahlăul!!!“. Sîmbătă, pentru Ceahlăul au evoluat: Barna, Dumbravean, Marius Rusu, Adreş, Strat, Oteliţă (R. Vasile), V. Rotaru (Ov. Toma), C. Rotaru (cpt.), R. Pîntea, Copoţ- Barb, Ţapu (Olteanu), iar la Sporting Lieşti – Vlădeanu, Sevastian, Maftei, Dumitru, Constantinescu, Iancu (Nica), Muchiu (Manea), Stan, Bîrlădeanu (Dănăilă), Mitu (Băhnaşu), Dima. Iată şi celelalte rezultate înregistrate în această etapă: CSM Paşcani – CS Ştinţa Miroslava 1-0, CSM Focşani 2007 – CSM Rîmnicu Sărat 1-0, Şomuz Fălticeni – Foresta Suceava 1-1. Bucovina Radăuţi – KSE Tîrgu Secuiesc 6-0, SCM Gloria Buzău – Metalul Buzău 2-0 şi Sănătatea Darabani – Suporter Club Oţelul Galaţi 1-1. În această rundă a stat FC Botoşani 2.