Fotbal

Ceahlăul, înfrîngere acasă cu Bucovina

Știe publicată cu

în data de

■ pietrenii au pierdut, scor 0-2, meciul de verificare disputat în compania colegei de serie, Bucovina Rădăuţi ■ ultimul amical va la Suceava, cu Foresta ■

Ultimul meci de verificare disputat acasă de CSM Ceahlăul înaintea debutului returului campionatului Ligii 3 la fotbal le-au adus în faţă pietrenilor pe CSM Bucovina Rădăuţi. Partida s-a disputat sîmbătă, pe terenul cu gazon sintetic de la Stadionul Municipal şi s-a încheiat cu scorul de 2-0, în favoarea oaspeţilor. Primul gol a venit tîrziu, în minutul 75, iar celălalt în minutul 90, trupa condusă de antrenorul Daniel Bălan şi Dorin Goian părînd mai matură şi mai solidă. Prima mare ocazie de a înscrie a fost a pietrenilor, în chiar primele minute, dar portarul rădăuţenilor a reuşit să pareze o minge ce se îndrepta spre vinclu. Au urmat cîteva oportunităţi ale oaspeţilor, dar şi SCM Ceahlăul mai putea să înscrie pe finalul primului mitan. În startul reprizei secunde, un sucevean a şutat la colţul barei, dar portarul Cîmpianu s-a evidenţiat, scoţînd în corner. Au urmat două ocazii de a marca pentru CSM Ceahlăul, mai întîi la o lovitură executată de la circa 25 de metri şi apoi pe contraatac, dar portarul oaspeţilor a avut parade eficiente. Cum ratările se răzbună, oaspeţii au fost cei care au marcat, reuşitele venind în urma unor şuturi puternice.

Cu siguranţă în campionat lucrurile vor sta altfel. Faptul că nu s-au făcut transferuri poate fi privit ţi ca un lucru bun. Echipa suferă evident în compartimentul ofensiv, dar omogenizarea lotului ţi în special a primului „11” care a avut o perioadă suficientă la dispoziţie de pregătire ţi de cristalizare a relaţiilor de joc, numărul suficient de partide de verificare disputate în faţa unor adversari valoroţi le putem trece la capitolul plusuri. Dacă mai ţinem cont ţi de faptul că Andrei Vîlea s-a întors pentru moment la echipă, întrucât transferul lui la Academia Hagi – a intrat în impas, toate acestea pot fi trecute la capitolul plusuri. Antrenorul Gabriel Rădulescu a început partida cu Cîmpianu – Oteliţă, Rusu, Andreş, Moroşanu, V. Rotaru, C. Rotaru, Copoţ-Barb, Pîntea, Antim şi R. Vasile, mai intrînd Barna, Strat, Dumbrăvean şi Ţapu. Pe 22 februarie, CSM Ceahlăul va întoarce vizita celor de la Foresta Suceava, într-un nou şi ultim test înainte de debutul returului de campionat 2018-2019. Săptămîna trecută, pietrenii au mai disputat un joc de verificare, al şaselea din perioada de pregătire, pe 13 februarie, cu Foresta Suceava. Dacă la pauză s-a consemnat egalitatea, scor 1-1, ultimul fluier al partidei a fost la scorul de 2-1 în favoarea echipei pregătite de Gabriel Rădulescu şi Florin Anton. După o jumătate de oră de joc, oaspeţii au deschis scorul prin atacantul Andrei Pavel, jucător originar din Piatra Neamţ, care a evoluat în turul de campionat pentru Aerostar Bacău, în Liga 2. Jucătorii de la CSM Ceahlaul au întors însă soarta partidei prin reuşitele lui Razvan Pîntea (pe final de primă repriză) şi Bogdan Oteliţa, care a înscris golul victoriei cu un sfert de oră înainte de final, fructificînd cu un şut în diagonală mimgea respinsă defectuos de portarul advers. Pe total, meciul a avut un ritm bun şi a fost echilibrat, CSM Ceahlăul avînd în faţă un adversar bun şi cu pretenţii în campionat, care a dominat teritorial începuturile de repriză, dar care a cedat mai apoi iniţiativa în faţa unei formaţii căreia nu îi place să renunţe. În meciurile amicale disputate în stagiul de pregătire care a debutat pe 14 ianuarie, pietrenii au înregistrat următoarele rezultate: CSM Ceahlăul – Csikszereda Miercurea Ciuc 2-1; CSM Ceahlăul – Ozana Tîrgu Neamţ 1-2; CSM Ceahlăul – Sporting Juniorul Vaslui 2-1; CSM Ceahlăul – Aerostar Bacău 1-2; CSM Ceahlăul – FC Botoşani II 1-1. Reluarea campionatului Ligii 3 va fi în primul week-end din luna martie, CSM Ceahlăul avînd meci în deplasare, la Metalul Buzău.

în data de

■ Bradu Borca a revenit pe locul I după ce a învins cu 1-0 pe Ozana Tîrgu Neamţ, în prima etapă din play-off-ul Ligii 4 ■ Speranţa Răuceşti poate reveni pe primul loc duminică, dar numai dacă îi vor învinge pe „pădurari“ ■

Faza play-off a Ligii 4 de fotbal a debutat la mijlocul săptămînii cu o schimbare de lider, după jocurile disputate pe terenurile de la Mădei şi Răuceşti. Miercuri, 22 mai, Bradu Borca a reuşit să revină pe locul I după ce a învins la limită, cu 1-0, pe teren propriu pe FC Ozana Tîrgu Neamţ. Singurul gol al partidei a fost marcat pe final, de Răzvan Gorea în minutul 85, dar oaspeţii puteau smulge un punct dacă nu iroseau o lovitură de la 11 metri de care au beneficiat în minutul 88. Cu cele trei puncte acumulate miercuri, „pădurarii“ au detronat liderul, pe Speranţa Răuceşti care în prima etapă de play- off a făcut un pas greşit pe teren propriu, după ce a remizat, 0-0, în duelul cu Victoria Horia. Rocada între Bradu şi Speranţa este posibilă chiar duminică, 26 mai, în a doua etapă de play-off, dar numai dacă echipa din Răuceşti, care va fi gazdă, va reuşi să învingă pe Borca, distanţa din clasament între cele două echipe fiind acum de două puncte. Tot duminică, de la ora 11.00, în celălalt joc din faza superioară a competiţiei, Victoria Horia va primi vizita formaţiei FC Ozana. Lupta pentru titlul de campioană rămîne deschisă şi, după cum se prezintă ierarhia, trei formaţii din cele patru au şanse de a încheia pe locul I şi de a merge la barajul de promovare în Liga 3. Totul se va decide în următoarele cinci runde, ritmul jocurilor fiind unul alert, cu program miercuri-duminică- miercuri. Şi în Liga 5 Neamţ ar fi trebuit să debuteze duminică etapa play-off, cu jocuri tur-retur între cele patru fruntaşe ale celor două serii, însă runda din 26 mai a fost amînată o săptămînă, pe motiv de alegeri europarlamentare. Prin urmare, primele meciuri vor fi duminica viitoare, 2 iunie, de la ora 11.00, cînd se vor înfrunta Vulturul Costişa cu Voinţa Valea Ursului, respectiv Arsenal Văleni – Bravo Bodeşti. Trebuie menţionat că gruparea din Văleni a anunţat că meciul considerat pe teren propriu se va disputa la Girov, deoarece baza sportivă „Arsenal“ este impracticabilă din cauza precipitaţiilor abundente căzute în ultima perioadă. Retururile vor fi pe 9 iunie, pe terenurile de la Valea Ursului şi la Bodeşti, iar duminică, 16 iunie, pe stadionul Moldova din Roman se vor disputa finala mică (ora 10.00), respectiv finala mare (ora 12.00).

Fotbal

Selecţie cu folos la CSM Ceahlăul

în data de

■ 10 nume din 40 prezintă interes pentru gruparea fotbalistică din Piatra Neamţ

CSM Ceahlăul a organizat sîmbătă, 18 mai, o acţiune de selecţie la Stadionul Municipal pentru juniori născuţi în anii 2001, 2002, 2003 şi 2005. S-au prezentat la acţiune 40 de doritori de a face parte din loturile grupării nemţene pentru sezonul competiţional 2019-2020, iar dintre tinerii prezenţi, antrenorii clubului s-au oprit la o listă de 10 care vor mai fi chemaţi în viitorul apropiat la alte astfel de selecţii. „La acţiunea de sîmbătă au fost patruzeci de tineri, dintre care zece s-au dovedit a fi interesanţi. Astfel de acţiuni vor mai avea loc şi pe lîngă cei care cu care am stat deja de vorbă pentru a mai veni la cîteva zile de antrenamente ca să fim convinşi de potenţialul lor, sperăm să mai apară şi alţii“, a declarat Gabriel Rădulescu, antrenorul principal al echipei de seniori a CSM Ceahlăul. De menţionat că au fost la selecţie mai mulţi juniori din judeţul Neamţ, dar şi de la Oneşti, Paşcani, Iaşi şi Cîmpulung Moldovenesc. Acţiunea a avut loc şi pentru că întrecerile juniorilor mari de la CSM Ceahlăul s-au terminat, dar şi pentru că în Liga 3, echipa de seniori nu a avut adversar. Sîmbătă, 18 mai, s-au disputat jocurile etapei a 29-a a Ligii 3, Seria 1, iar rezultatele au fost: Metalul Buzău – CSM Paşcani 7-2; Şomuz Fălticeni FC II Botoşani 1-1; Oţelul Galaţi – CSM Rm. Sărat 2-1; Sporting Lieşti – Ştiinţa Miroslava 2-0; KSE Tg. Secuiesc – Sănătatea Darabani 3-2; Foresta Suceava – Gloria Buzău 2-0; CSM Focşani – CSM Bucovina Rădăuţi 1-0.

Fotbal

Remiză sub Cetate, luptă la baionetă va fi în play-off

în data de

Ultima etapă a sezonului regulat din Liga 4 Neamţ nu a clarificat nici pe departe situaţia în lupta pentru titlul de campioană a ediţiei 2018-2019. Mai mult, rezultatele înregistrate în jocurile care au avut loc duminică, 19 mai, au strîns ierarhia la vîrf, astfel încît, trei din cele patru formaţii care vor intra în play-off au şanse reale de a cuceri titlul şi de a merge la barajul de promovare în Liga 3. Cel mai aşteptat joc de duminică a avut loc pe stadionul Cetatea, gazdele de la FC Ozana întîlnind liderul la zi, Speranţa Răuceşti, într-un derby de zonă şi, mai ales, al orgoliilor, după ce, în săptămîna anterioară, Daniel Zavate, antrenorul celor de la Răuceşti, s-a transferat la echipa din Tîrgu Neamţ. După 90 de minute, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0, remiză de care a profitat Bradu Borca. Proaspăta cîştigătoare a Cupei României, faza judeţeană, n-a avut milă de Moldova Cordun de care a trecut cu scorul de 7-2. Trebuie precizat însă că „pădurarii“ s-au desprins abia în repriza secundă, la pauză scorul fiind egal, 1-1. A fost ultima apariţie a echipei de lîngă Roman în acest sezon, ca şi Energia Pîngăraţi care a încheiat cu o înfrîngere un campionat de coşmar: 1-7 (0-4) în faţa celor de la Victoria Horia, partidă disputată pe terenul din Stejaru. Cele patru formaţii calificate în play-off vor pleca la drum în a doua parte a campionatului cu jumătate din punctele acumulate în sezonul regulat: Speranţa Răuceşti şi Bradu Borca cu 22 de puncte fiecare (prin rotunjire), Ozana Tg. Neamţ cu 21 de puncte, iar Horia cu 14 puncte. Campionatul intră într-un ritm alert de disputare a jocurilor, prima etapă a play-off-ului urmînd să se dispute miercuri, 22 mai, de la ora 18.00, cînd sînt programate duelurile: Speranţa Răucesti – Victoria Horia şi Bradu Borca – FC Ozana Tg. Neamţ, iar duminică, 26 mai vor avea loc duelurile: Victoria Horia – Ozana Tîrgu Neamţ şi Speranţa Răuceşti – Bradu Borca. În week-end-ul trecut s-a tras cortina şi peste cele mai multe echipe din eşalonul doi judeţean, Liga 5. Doar patru formaţii, fruntaşele celor două serii, vor mai avea de disputat jocurile din play-off, dar asta după două săptămîni de pauză. Duminică, pe 2 iunie vor avea loc duelurile: Vulturul Costişa – Voinţa Valea Ursului şi Arsenal Văleni – Bravo Bodeşti. După disputarea jocurilor retur, la Valea Ursului şi la Bodeşti, cîştigătoarele se vor înfrunta în finala mare a întrecerii pentru titlul de campioană a Ligii 5 Neamţ. În ultima rundă a Seriei A, duminica trecută s-au înregistrat rezultatele: Zorile Urecheni – Ozana Timişeşti 2-1 (2-0); Flacăra Brusturi – Stejarul Ţibucani 2-2 (2-0); Bravo Bodeşti – A.S. Grumăzeşti 9-0 (6-0); Viitorul Podoleni – Voinţa Dochia 7-4 (3-2); ASF Girov – Vulturul Costişa 3-9 (1-7). În seria B, partidele disputate duminică, 19 mai s-au încheiat cu următoarele scoruri: Voinţa Valea Ursului – AS WST Oniceni 6-3 (1-1); Voinţa Bozieni – Unirea Tămăşeni 6-1 (2-1); Siretul Doljeşti – Arsenal Văleni 3-1 (1- 0); Stejarul Stăniţa – Moldova II Cordun 9-2 (4-2).