■ Futsal Ceahlăul - Colţea Braşov 3-6 (3-2) într-un joc disputat sîmbătă seară la Polivalentă ■ oaspeţii au demonstrat că au şanse reale la promovare ■ pietrenii au rămas pe locul 5 ■

Puţinii spectatori care au fost prezenţi sîmbătă seară la Sala Polivalentă, pentru meciul dintre Futsal Ceahlăul şi Colţea Braşov au avut parte de un spectacol total: multe goluri, răstunări de scor, ratări şi faze încîntătoare de fotbal în sală, dar şi multă tensiune, mai ales în partea a doua a jocului. Partida, contînd pentru etapa a 16-a a Ligii 2, a debutat excelent pentru oaspeţi, care au înscris foarte repede, în secunda 14, pe o lipsă de concentrare a pietrenilor. Gazdele au egalat situaţia pe tabelă în minutul 2.33 prin Robert Grigoriţă, căpitanul echipei locale reuşind să scuture plasa în urma unui contraatac. Replica ardelenilor a venit patru minute mai tîrziu cînd au înscris pentru 2-1, însă echipa pregătită de Gabi Bucur a revenit din nou pe tabelă, în urma unei evoluţii curajoase. Mai întîi Avram a egalat la 2, cu un şut-bombă fără preluare, după un corner (min.10.51) iar Claudiu Şerban a dus pentru prima dată în avantaj echipa pietreană (min. 15.30). Atente în apărare şi cu raiduri periculoase pe contraatac, gazdele au reuşit să păstreze scorul de 3-2 pînă la pauză, însă în repriza a doua au cedat în urma forcingului exercitat de braşoveni. Oaspeţii au revenit de la cabine decişi să întoarcă soarta partidei şi au egalat la trei minute de la reluare. Echilibrul s-a menţinut pe tabelă timp de opt minute, perioadă în care portarul gazdelor a făcut minuni, scoţînd 4-5 goluri ca şi făcute, însă reduta formaţiei pietrene a cedat în minutul 32, apoi încă de două ori pe final într-un singur minut (37), scorul final fiind Futsal Ceahlăul – Colţea 1920 Braşov 3-6. „Am întîlnit o echipă extrem de puternică, la care evoluează campioni europeni la minifotbal sau foşti jucători în Liga 1. Colţea Braşov ne-a demonstrat că locul pe care îl ocupă în clasament este datorat exclusiv depunctărilor nefericite, valoarea lotului îndreptăţindu-i să aspire la promovarea în prima divizie“, a rezumat ceea ce s-a petrecut pe teren Cristi Vornicu, managerul grupării pietrene. Chiar dacă au pierdut, nemţenii au rămas pe locul V în clasament, după un trio de echipe care se luptă pentru poziţia secundă, cea care permite accesul la barajul de promovare. Celelalte rezultate ale etapei au fost Dinamo Leonardo Oradea – Pro Tineret Sighişoara 13-6; Kereszthegy Remetea – CFF Clujana Cluj 1-12; Fortius Buzău – West Deva 12-7; Luceafărul Buzău – Bukovina Vicov 7-5; Inter Gheorgheni – KSE Tîrgu Secuiesc 3-2. În runda viitoare, Ceahlăul ar fi trebuit să joace cu West Deva, în deplasare, pe 18 martie. În clasament conduce CFF Clujana, 39 de puncte, urmată de Luceafărul Buzău, (34 p), Colţea Braşov (29 p), KSE Secuiesc (29 p) şi Futsal Ceahlăul (26 p).