Apreciază postarea

■ formaţia din Bodeşti a cîştigat cu 3-2 în deplasare, la Pîngăraţi, în cel mai echilibrat meci al etapei din Sîmbăta Mare a Paştelui ■ Energia a a fost foarte aproape de un egal, golul din prelungiri nefiind validat ■

Etapa a 17-a din Liga 5 de fotbal a avut loc sîmbătă, 7 aprilie, iar cel mai disputat joc a avut loc la Pîngăraţi, pe stadionul de la Stejaru, gazdele de la Energia înfruntînd liderul, AS Bravo Bodeşti. Oaspeţii veneau după o serie de 14 victorii şi o remiză, iar pentru echipa locală partida se anunţa un adevărat test în faţa unui adversar care, cel mai probabil, va evolua în sezonul viitor în Liga 4. Jocul a avut de toate şi s-a încheiat cu victoria liderului, 3-2 (1-1), însă cei de la Energia ar fi putut smulge un punct în minutul 4 de prelungiri, dacă arbitrul nu ar fi intervenit pentru un henţ înainte ca gazdele să înscrie. „Din păcate n-am reuşit să profităm de omul în plus, terenul a fost greu. Am avut, cred, mai mult ocazii decît ei, dar nu am reuşit să le concretizăm aşa cum ne-am dorit. Cred că merită felicitări, au fost mai buni decît noi, cel puţin aşa spune tabela. Arbitrajul a lăsat puţin de dorit în ambele direcţii: ei au primit un 11 metri oarecum uşor acordat, a fost un om de la ei eliminat, pînă la urmă pentru noi contează să ne facem jocul“, a declarat Bogdan Radu, antrenor-jucător la Energia Pîngăraţi pentru site-ul dedicat fotbalului din ligile inferioare duminicapetarla.ro. Valentin Diaconu, jucătorul echipei Bravo Bodeşti care a primit cartonaş roşu a fost suspendat o etapă prin decizia Comisiei de Disciplină a AJF Neamţ. Un meci spectaculos, cu şapte goluri a avut loc la Stăniţa, unde gazdele, conduse la pauză cu 1-2 de Voinţa Dochia, au revenit cîştigînd cu 5-2. Lupta pentru podium rămîne deschisă, toate cele trei echipe care urmează liderului (Vulturul Costişa, Arsenal Văleni şi Ozana Timişeşti) impunîndu-se în runda de sîmbătă. Alte rezultate au fost: Pinii Tarcău – Siretul Doljeşti 0-0; Viitorul Podoleni – Vulturul Costişa 1-2 (0-1); Voinţa Valea Ursului – Flacăra Brusturi 4-1 (3-0); Ozana Timişeşti – Voinţa Bozieni 3-0 (1-0); Moldova II Cordun – Arsenal Văleni 1-4 (0-1); Stejarul Ţibucani a stat. Pentru patru cartonaşe galbene, şase jucători au fost sancţionaţi cu cîte 70 de lei: Mahu Moisii Daniel (Bravo), Firţigu Daniel (Energia), Roşu Constantin (Pinii), Văduva Alexandru (Siretul), Pricope Gheorghe (Viitorul) şi Manolache Alberto (Vulturul). Runda a 18-a, programează, pe 15 aprilie, partidele: Arsenal – Stejarul; Bravo – Pinii; Voinţa – Energia; Vulturul – Stejarul; Flacăra – Viitorul; Voinţa Bozieni – Voinţa V. Ursului; Moldova II – Ozana. Siretul Doljeşti va sta.