■ în finala competiţiei de minifotbal s-au luptat echipe din Bacău şi Iaşi ■ pietrenii de la Golden Boys au terminat pe III, dar s-ar fi putut bate pentru trofeu dacă nu pierdeau semifinala la „masa verde“ ■ jucătorul şi portarul turneului sînt de la Coriolan, iar golgheterul este de la Volta Piatra Neamţ ■

A V-a ediţie a Cupei Adridan la minifotbal, întrecere desfăşurată la Piatra Neamţ, a atras interesul iubitorilor acestui sport pe parcursul întregului week-end. Competiţia organizată de Asociaţie de Minifotbal Neamţ şi înscrisă în calendarul Federaţiei Române de Minifotbal s-a desfăşurată la Baza Sportivă Adridan, reunind la start 12 echipe. Cele mai multe (8) au provenit din judeţul Neamţ (Volta, Grant Elite, Mureşul, Fenix Play, AS Teiul, Golden Boys, Gladiatorii şi Festiv Bucium Roman), respectiv cîte două din Bacău (Coriolan şi BCM) şi din Iaşi (Mary Tour şi Pabo Team Paşcani). Vineri, 13 aprilie, de la ora 16.30 au debutat jocurile din grupe, iar partidele din această primă fază au continuat şi a doua zi dimineaţă pentru stabilirea ierarhiei finale a celor patru serii. În urma înfruntărilor din cele două zile, clasamentul a arătat astfel: Grupa A: 1. Volta (5 p); 2. Pabo Team (3); 3. Grant Elite (1). Grupa B: 1. Coriolan (6); 2. Festiv Bucium (3); 3. Mureşul (0). Grupa C: 1. BCM Bacău (5 p); 2. Fenix Play (4); 3. AS Teiul Poiana Teiului (0). Grupa D: 1. Golden Boys (6); 2. Mary Tour Iaşi (3) 3. Gladiatorii (0). După amiază au urmat sferturile de finală în care s-au înregistrat rezultatele: Coriolan Bacău – Pabo Team Paşcani 4-1; Volta – Festiv Bucium Roman 5-1; BCM Bacău – Mary Tour Iaşi 1-6 şi Golden Boys – Fenix Play 3-1. În seara zilei de sîmbătă au fost semifinalele, unde Coriolan Bacău a învins cu 4-1 pe Volta Piatra Neamţ, iar Mary Tour Iaşi a obţinut calificarea în ultimul act al turneului după ce a cîştigat la masa verde cu 3-0 în faţa pietrenilor de la Golden Boys. Pe teren a fost 4-1 (3-0) pentru Golden Boys, însă organizatorul competiţiei a decis să dea dreptate ieşenilor care la pauză au contestat doi jucători din echipa pietreană ce evoluaseră pentru BCM Bacău. Duminică, în finala mică (locurile III-IV), cei de la Golden Boys s-au impus cu 3-0 în faţa formaţiei Volta, iar în finala mare, disputată de la ora 17, Coriolan Bacău a cîştigat cu 4-2 în duelul cu Mary Tour Iaşi, adjudecîndu-şi trofeul celei de-a V-a ediţii a Cupei Adridan. Organizatorii au acordat şi premii speciale. Cel mai bun jucător a fost Ionuţ Panainte (Coriolan), iar cel mai bun portar, Ştefan Lepădatu (Coriolan), în timp ce Florin Stângaciu (Volta Piatra Neamţ) a fost recompensat pentru titlul de golgheter al turneului. „A fost cea mai puternică ediţie din toate cele cinci disputate pînă acum, cu un nivel ridicat al jocurilor, cu goluri multe şi spectacol pe teren. Am avut şi meciuri echilibrate, decise la lovituri de la 7 metri. E adevărat că au fost mai multe echipe din Piatra Neamţ şi poate nu toate foarte bine pregătite, dar, per ansamblu, a fost o competiţie reuşită. Ţin să remarc faptul că au fost mulţi spectatori care au venit să urmărească jocurile de la baza Adridan“, a precizat Lucian Cozma, preşedintele Asociaţiei de Minifotbal Neamţ şi cel care s-a implicat în organziarea turneului. Pe lîngă cupe şi diplome, echipele care şi-au disputat finala mare au primit din partea organizatorilor echipamente sportive, Golden Boys a fost premiată cu trei mingi, iar echipele clasate de la locul IV la VIII au primit cîte o minge. Au susţinut competiţia societatea Adridan, Primăria Piatra Neamţ, Volta Grup, Salubritas, Luna Trans Bodeşti, Fabrica de Design, Bergenbier, Carmangeria şi Măcelăria Y&Y.