■ Cupa Body Line Gym de la Iaşi a adus o nouă confirmare a valorii romaşcanilor în probele de forţă

Dan Stănescu, Mădălin Bursuc şi Cristi Costinescu s-au numărat printre protagoniştii unei întreceri organizate la Iaşi, de către Body Line Gym, duminică, 25 martie, de la ora 10 . A fost vorba despre un concurs de împins de la piept, atît pentru membrii clubului ieşean, cît şi sportivi din alte zone. Regulamentul prevedea executarea corectă (bara să atingă pieptul) iar coatele să fie întinse la mişcarea de contracţie. Cîştigători au fost cei care au avut cele mai multe repetări, categoriile desemnate fiind: < 70 kg, 75 kg, 80 kg, 85 kg, 90 kg, plus 90 kg. Proba open a presupuns o repetare maximală. „Concursul a fost destul de disputat. Eu am avut statut de invitat special şi am făcut doar demonstraţie. Am executat 50 de flotări şi imediat 24 de împins cu 75 de kilograme, în condiţiile în care cel care a cîştigat categoria a făcut 20 de repetări cu 75 kilograme. Cel mai frumos aspect, poate, a fost faptul că Cristi Costinescu a făcut 38 de repetări cu 85 de kilograme. A fost super, cîştigînd detaşat categoria. La categoria 80 kg a cîştigat tot un romaşcan, Mădălin Bursuc, acesta făcînd 26 de repetări. Pot spune că din nou Romanul a făcut o figură frumoasă şi sportivii romaşcani sînt deja un trend ascendent în acest sport. Menţionez că a fost prezent şi Sorin Sprînceană, care a participat la open şi a ridicat 150 kg, plenul fiind cîştigat de Iulian Hreapcă, care a ridicat 180 kg, acesta fiind băiatul campioanei mondiale de culturism, Oana Hreapcă, originară din Roman şi stabilită la Iaşi, organizatoare a competiţiei. Este o mîndrie pentru noi, romaşcanii, să fim cap de afiş şi să fim prezenţi cu rezultate pozitive în astfel de competiţii“, a declarat Dan Stănescu, recordman mondial la flotări. Premiile puse în joc au fost, la Open: Proteină Platinium Pure WPC, echipament sportiv Body Line şi un abonament gratuit pentru fitness (valabil 30 zile); locul 1 - echipament sportiv Body Line (hanorac, tricou şi pantaloni) şi un abonament gratuit pentru fitness (valabil 30 zile); locul 2 - Echipament sportiv Body Line (hanorac ţi pantaloni) şi un abonament gratuit pentru fitness (valabil 30 zile); locul 3 - tricou Body Line Body Line şi un abonament gratuit pentru fitness (valabil 30 zile).