■ sportivii nemţeni au avut clasări pe podium la o competiţiile organizate pe Stadionul Nicolae Dobrin din Piteşti ■ a fost vorba despre etapa finală a Campionatului Naţional de juniori I şi un turneu Grand Prix de aruncări, sărituri şi alergări ■

Sportivii legitimaţi la Liceul cu Program Sportiv şi Clubul Atletic Roman, alături de cei de la LPS şi CS Ceahlăul Piatra Neamţ au avut prestaţii meritorii, la finele săptămînii trecute, la etapa finală a Campionatului Naţional de juniori I. Pe lîngă această competiţie s-a organizat şi un turneu Grand Prix de aruncări, sărituri şi alergări. Aşa cum era previzionat, Neamţul a luat cele mai multe medali în disciplinele de aruncări, întrecerea derulată pe parcursul zilelor de sîmbătă, 30 iunie şi duminică, 1 iulie, pe trei sesiuni, avînd loc pe Stadionul Nicolae Dobrin din Piteşti. Faţă de alţi ani, nu a fost nici o medalie de aur la juniorii mari, însă majoritatea probelor de aruncări (ciocan, disc, suliţă şi greutate) au avut sportivi de la LPS sau CA pe podium. Antrenorii nemţeni au mers la această finală inclusiv cu sportivi de categorii mai mici de vîrstă, care s-au comportat onorabil. Astfel, finala masculină de aruncarea ciocanului a fost adjudecată de către vasluianul Mihăiţă Andrei Micu, de la CS Viitorul, cu 71,20 metri, acesta fiind urmat de romaşcanii Vlăduţ Gabriel Căuş (66,40 metri) şi juniorul II (o categorie mai mică) , Dragoş Ionuţ Nicorici (59,83 metri) , cei doi avînd dublă legitimare, la LPS şi CA. Al patrulea a venit Eduard Ionel Perie (LPS – CA), verişor al campioanelor Bianca şi Roxana Perie (58,38 metri). Ştefan Casian, de la LPS Roman, s-a clasat al VI- lea, cu 45,86 metri. Finala feminină la ciocan a fost adjudecată cu 63,55 metri, de către Ana Adela Stanciu, o sportivă de la Olimpia Bucureşti, Corina Elena Pântea, de la CA şi LPS Roman prinzînd bronzul, cu 45,47 metri, între cele două situîndu-se Elena Ştefania Mitrea, de la CSM Oneşti, cu 54, 10 metri. Daria Apostol, de la LPS şi CA Roman a fost pe IV, cu 41, 95 metri. În Grand Prix-ul feminin de la ciocan, cea mai bună a fost Bianca Florentina Perie – Ghelber, cu 69, 86 metri, urmată de Bianca Lazăr Fazecaş, cu 66, 67 metri. Romanul a avut un singur participant la greutate, masculin, pe Şerban Constantin Nistor (LPS-CA), acesta ocupînd locul IV, cu 15, 22 metri, proba fiind adjudecată cu 17,20 metri, de către Mark Fischer, din Satu Mare. Acelaşi ghinion, de a rata medalia, l-a avut şi Marius Ionuţ Stoica (CA), locul IV la suliţă, cu 58,40 metri, într-o finală dominată cu 70,38 metri de Alexandru Ştefan Grigore, de la SCM Bacău. Dublu legitimat, la CSS Focşani şi CA Roman, Costel Marius Freisinger, a terminat pe VI, cu 56, 66 metri. La disc, Ioana Diana Ţigănaşu, de la LPS – CS Ceahlăul Piatra Neamţ, a luat argintul, la nici 40 de centimetri de învingătoare. Tînăra a aruncat 47,42 metri. De la suliţă, feminin, a venit un alt argint, prin Larisa Georgiana Zglimbea, dublu legitimată la CSS Focşani şi CA Roman, aceasta avînd o reuşită de 42, 12 metri, deţinătoarea aurului, o clujeancă, aruncînd 43,31 metri. Ieri, 1 iulie, urma să se desfăşoare finala la aruncarea greutăţii, în care erau înscrise Larisa Georgiana Zglimbea şi Ioana Diana Ţigănaşu.