■ probele de aruncări de la finalele Campionatului Naţional de seniori şi tineret au avut ca protagonişti şi sportivi din Neamţ

Atletismul nemţean a reuşit, din nou, să se situeze pe primele locuri în ultima zi a finalelor Campionatului Naţional de tineret şi seniori. Astfel, la ciocan 7,26 kg, masculin, pompierul Florin Asmarandei a aruncat 58,54 metri, pentru argint, locul I fiind adjudecat de către Mihăiţă Andrei Micu, de la CS Viitorul Vaslui, cu 64,80 m. Eduard Ionel Perie, de la LPS – CA Roman a reuşit o performanţă de 48,71 m, sub podium, în vreme ce Ştefan Casian, de la LPS Roman a trimis la 38,74, fiind urmat de Vlăduţ Gabriel Căuş, colegul său. La disc, 1 kilogram, feminin, Elena Mihaela Asmarandei a aruncat 48,45 metri, în vreme ce Ioana Diana Ţigănaşu, de la CSCeahlul Piatra Neamţ, a prins poziţia a patra în ierarhie. Grea a fost şi întrecerea de la greutate, 7,26 kg, masculin, unde s-au întîlnit Andrei Marius Gag, de la CSM Bucureşti şi romaşcanul Marius Constantin Musteaţă, de la CSU Suceava. Finalele Campionatului Naţional de atletism pentru tineret şi seniori, întreceri programate pe Stadionul Nicolae Dobrin, din Piteşti, în zilele de 26 şi 27 iulie, au adus cîteva medalii pentru sportivii din judeţul Neamţ. Astfel, în cursul sesiunii de joi seara, aruncătoarea de ciocan Bianca Florentina Ghelber-Perie, legitimată în prezent la CSM Bacău şi CSA Steaua Bucureşti, a reuşit să ia medalia de aur, în vreme ce tînăra de la CS Ceahlăul Piatra Neamţ, Lenuţa Burueană, a venit a doua la greutate, probă în care podiumul a fost completat de colega sa de club, Ioana Diana Ţigănaşu. Perie, multiplă campioană la ciocan a fost a şaptea în concurs şi a trimis, pe rînd, 66,61 metri, 67,59 metri, 67,64 metri, 68,78 metri, 67,87 metri şi 68,28 metri. Antepenultima reuşită a sportivei antrenate de către tehnicianul Cucoş Lucică a fost suficientă pentru a-i aduce primului loc în ierarhia internă. Totul, în condiţiile în care personal-best-ul de anul acesta al aruncătoarei de fost de 70,96 metri, la Internaţionalele de la Cluj. Săptămîna viitoare, Bianca Florentina Ghelber-Perie va pleca, alături de antrenorul său, la Berlin, pentru a reprezenta culorile României la Campionatul European. În finala de pe Stadionul Nicolae Dobrin, romaşcanca a fost secondată pe podium de către Bianca Monica Lazăr Fazecaş, principala rivală, de la CS Dinamo Bucureşti, cu 66,16 metri şi Ana Adela Stanciu, de la CS Olimpia Bucureşti, cu rezultatul de 60,96 metri, tînăra ratînd ultimele patru aruncări. Anca Dumitrana Chelariu, încă junioară, de la LPS Roman, nu s-a prezentat în finala de ciocan patru kilograme. În sesiunea de seara de joi, la greutate, patru kilograme, feminin, Lenuţa Burueană, de la CS Ceahlăul Piatra Neamţ, a ocupat locul doi, cel mai bun rezultat al său fiind de 13,60 metri, ea avînd cinci aruncări ratate. Colega sa, Ioana Diana Ţigănaşu a urmat-o pe podium, cu 13,41 metri, cu numai o ratare. Proba a fost cîştigată de Andreea Vitan Huzum, de la CS Botoşani, care a clarificat lupta la vîrf din prima, cînd a aruncat 14,90 metri.