■ concursul desfăşurat în sala de atletism din Bacău a adunat sportivi din zona Moldovei, între care şi cei ai CS Ceahlăul ■ „A fost o primă verificare a nivelului de pregătire“, a declarat antrenoarea Iulia Olteanu ■

Clubul Sportiv Ceahlăul Piatra Neamţ a avut o serie de sportivi înscrişi la ediţia din acest an a Cupei Bistriţei. Concursul a avut loc în week-en-ul trecut, 19/20 ianuarie, în sala de atletism din Bacău şi a adunat la start sportivi din zona Moldovei în mod special. Silviu Munteanu (junior II) a terminat pe locul II finala probei de 60 metri plat, cu timpul 6 secunde şi 98 sutimi, nou record personal, după ce cîştigase în calificari. De menţionat că Silviu a pierdut finala la o sutime de secundă în faţa lui Alin Anton (Iaşi). „Adversarul său este cu trei ani mai mare“, a precizat antrenoarea de atletism Iulia Olteanu, de la CS Ceahlăul. Acelaşi sportiv al clubului pietrean, Silviu Munteanu, a concurat şi-n proba de 200 m plat unde a terminat tot pe locul secund, cu timpul de 23 secunde şi 16 sutimi, după seniorul Vlad Dulescu, de la Poli Iaşi. Robert Gavril a fost pe 6 la 60 m plat (7,47s) şi pe 10 la 400 m plat (55,59 s), în timp ce Lorena Hurdubei a alergat şi ea în finala la 60 m plat (8.35 s). Proba de 800 de metri a avut-o la start pe Andreea Ungureanu, care a terminat pe locul 16 (2:44,21), tot ea concurînd şi la 1.500 m, unde a terminat pe 22. În aceeaşi probă de 1.500 de metri, Noemi Bordeanu a fost pe 12, iar pe 13 a încheiat Loredana Manaşcu. S-a alergat şi pe distanţa de 3 kilometri, iar Julia Milena Augsburger a terminat pe locul 4 (10:24,85), Noemi Bordeanu a fost a şaptea, iar Loredana Manaşcu a fost pe 8. Cursa băieţilor de 3.000 de metri s- a încheiat cu Cristian Boroianu pe locul 7. La aruncarea greutăţii, CS Ceahlăul a avut trei sportivi, toţi pregătiţi de antrenorul Dan Cojocaru. La junioare I, Diana Ţiganaşu a învins cu 13,66 m, în timp ce Miruna Deleanu s-a clasat pe locul 2 (10,98 m). La masculin (juniori), Robert Caia a încheiat pe locul 5, cu 11,85 m. „A fost pentru sportivii clubului nostru o primă verificare a nivelului de pregătire de după perioada din ultimele luni în care au lipsit concursurile. Trebuie spus că acest concurs a fost dedicat celor de la categoriile seniori şi tineret, dar la care au luat startul şi destui juniori“, a mai declarat antrenoarea Iulia Olteanu.