■ sportivii antrenaţi de profesorii Cătălin Suhani şi Ionuţ Zaharia s- au întors acasă cu medalii de la Campionatul Naţional pentru copii ■ unii dintre ei au stabilit şi recordori personale ■

Clubul Sportiv Şcolar Tîrgu Neamţ a obţinut rezultate meritorii în urma participării la Campionatul Naţional de atletism pentru copii, etapa zonală, desfăşurată în Bacău, în intervalul 10-11 martie. Micii sportivi antrenaţi de profesorii Cătălin Suhani şi Ionuţ Zaharia, s-au întors acasă cu premii valoroase. Astfel, la categoria Copii 3, pe prima treaptă a podiumului de premiere la proba de ştafetă 4×50 de metri s-a clasat echipa formată din Massimo Burduleanu-Muraru, Andrei Avasilcăi, Robert Stafie şi Cosmin Apostol. La proba de 50 de metri plat, Massimo Burduleanu-Muraru a urcat pe a treia treaptă a podiumului, reuşind un record personal, iar la proba de aruncare a greutăţii, atletul Robert Stafie a obţinut locul I. Performanţa acestuia este una una deosebită, avînd în vedere că sportivul se afla la prima lui competiţie la acest nivel. De asemenea, Patricia Luca a obţinut locul VI la proba de 200 metri plat, clasîndu-se la doar cîteva sutimi de secundă de locul III. La categoria Copii 2, Gabriel Petrescu a terminat competiţia de la Bacău pe locul V, în proba de 600 metri, cu un record personal. Acesta a luat startul şi în proba de ştafetă alături de colegii Florin Elisei, Robert Stafie şi Mihai Hrinca, echipa tîrnemţeană terminînd pe locul VI. Mai este de menţionat faptul că la categoria Copii 1 atletul Eusebiu Palade a obţinut un meritoriu loc II la proba de 800 metri plat, depăşindu-şi propriul record personal cu 7 secunde. „Sînt extrem de mîndru de aceşti copii. Au dovedit că sînt talentaţi, ambiţioşi, autodepăşindu-se la fiecare competiţie. Acest lucru se petrece în condiţiile în care majoritatea fac atletism doar de cîteva luni. Asta mă bucură şi îmi dă mari speranţe la rezultate cît mai bune la etapa finală a Campionatul Naţional de atletism, care se va desfăşura la Bucureşti, dar şi pe viitor. Ţin să mulţumesc părinţilor pentru încurajare şi implicare şi nu în ultimul rînd domnului director Pavel Laurenţiu, pentru tot sprijinul acordat“, a declarat antrenorul Cătălin Şuhani.