■ în 2018, formaţiile din Roman şi Piatra Neamţ au evoluat onorabil în întrecerile naţionale ■ pe 25 august, la Piatra Neamţ, trofeul Supercupa României va fi disputat de MAV Timişoara, campioana naţională şi Danco Pro Bucureşti, cîştigătoarea Cupei României ■

Minifotbalul a cunoscut o dezvoltare exponenţială, în ultimii ani, în judeţul Neamţ, prin implicarea unor oameni cu dragoste faţă de sportul cu balonul rotund pe teren redus şi, mai ales, al unor sponsori inimoşi. Au existat investiţii în infrastructură, au apărut baze moderne, atît la Piatra Neamţ, cît şi la Roman, capabile să găzduiască inclusiv întreceri la cel mai înalt nivel. „În al optulea an de activitate al asociaţiei nostre pot afirma cu certitudine că anul competiţional 2017-2018 a fost cel mai bun. Toate reprezentantele nemţene participante la turneele naţionale au contribuit la zestrea de puncte ce se va adăuga în clasamentul general al federaţiei. Surpriza plăcută a fost evoluţia echipei Festiv Bucium Roman care la începutul sezonului a decis să joace la Piatra Neamţ şi cu toate că a terminat sezonul competiţional pe locul V a reuşit cea mai mare performanţă obţinută de o echipă din această localitate, clasarea în careul de aşi la turneul regional de la Bistriţa Năsăud. Implicit prin acest rezultat Asociaţia de Minifotbal Neamţ (AMN) a fost prezentă în premieră la un campionat naţional, Alba Iulia, unde reprezentanta noastră a avut o evoluţie curajoasă, cu toate că a fost cea mai tînără competitoare. O altă evoluţie bună a avut-o echipa campioană, Danirom, care a ajuns în faza sferturilor de finală, unde din păcate a fost eliminată de catre reprezentanta gazdelor Raal Bistriţa“, au anunţat reprezentanţii Asociaţiei de Minifotbal Neamţ. La turneul naţional de Cupa României care a avut loc la Sibiu au participat în premieră 96 de echipe, iar cîştigătoarea pe plan local a cupei, Fenix Play a reuşit cea mai bună clasare de pînă acum în această competiţie – faza optimilor de finală. Cealaltă formaţie care s-a calificat din faza grupelor a fost Grant Elite care a fost eliminată, însă, în prima fază eliminatorie. „După festivitatea de premiere de la final de iulie, unde am avut deosebita plăcere să-l avem pe reprezentantul Consiliului Judeţean Neamţ ca gazdă, domnul Octavian Bărbuleţ, am premiat laureatele celor două campionate locale din Piatra Neamţ şi am început pregătirea pentru cele două mari evenimente care vor avea loc la noi: Campionatul Naţional Old Boys şi Supercupa României. La campionatul de old boys şi-au anunţat prezenţa 20 de echipe şi credem că pentru echipa campioana naţională, Old Boys Piatra Neamţ va fi greu de a-şi păstra trofeul cucerit anul trecut. Supercupa României va avea ca participante echipele MAV Timişoara, campioana naţională şi Danco Pro Bucureşti, cîştigătoarea Cupei şi se va disputa pe 25 august tot la Piatra Neamţ“, a mai comunicat Asociaţia de Minifotbal Neamţ.