■ singura medalie de aur la Naţionalele de juniori I a fost obţinută de Ioana Diana Ţigănaşu, la greutate

Ultima sesiune din cadrul etapei finale a Campionatului Naţional de Atletism, Juniori I, întrecere derulată la sfîrşitul săptămînii trecute la Piteşti, a adus şi singura medalie de aur pentru cluburile nemţene participante. Ea a venit din partea tinerei de la Liceul cu Program Sportiv şi CS Ceahlăul Piatra Neamţ, Ioana Diana Ţigănaşu, în proba de aruncare a greutăţii. Aceasta a „dat“ un 13,75 metri, neavînd emoţii în finală. A doua s-a clasat Larisa Georgiana Zglimbea, de la Clubul Atletic Roman şi CSS Focşani, cu o reuşită de 12,28 m, podiumul fiid completat de Paula Teodora Frîntu, de la CSM Sibiu, cu 12,06 m. De precizat că sportivii legitimaţi la LPS şi CA Roman, alături de cei de la LPS şi CS Ceahlăul au avut prestaţii meritorii la etapa finală a CN de juniori I, alături de care s-a derulat şi un turneu Grand Prix de aruncări, sărituri şi alergări. Finala masculină de aruncarea ciocanului a fost adjudecată de către Mihăiţă Andrei Micu, Viitorul Vaslui, cu 71,20 m, acesta fiind urmat de romaşcanii Vlăduţ Căuş (66,40 m) şi juniorul II, deci cu o categorie mai mic, Dragoş Nicorici (59,83 m), cei doi avînd dublă legitimare, la LPS şi CA. Al patrulea a terminat Eduard Ionel Perie, LPS – CA Roman, (58,38 m). Ştefan Casian, de la LPS Roman s-a clasat pe VI (45,86 m). Finala feminină la ciocan a fost adjudecată cu 63,55 m, de către Ana Adela Stanciu, de la Olimpia Bucureşti, Corina Elena Pântea, de la CA şi LPS Roman prinzînd bronzul, cu 45,47 metri, între cele două situîndu-se Elena Mitrea, CSM Oneşti, cu 54,10 m. Daria Apostol, de la LPS şi CA Roman a prins doar locul IV, cu 41,95 m. În Grand Prix-ul feminin de la ciocan, cea mai bună a fost Bianca Perie – Ghelber, cu 69,86 m, urmată de Bianca Lazăr Fazecaş, cu 66,67 m. Romanul a avut un singur participant la greutate, Şerban Nistor, acesta ocupînd primul loc după podium, cu 15,22 m, proba fiind adjudecată, 17,20 m, de Mark Fischer, din Satu Mare. Acelaşi ghinion, de a rata medalia, l-a avut şi Marius Stoica (CA), locul IV la suliţă, cu 58,40 m, într-o finală dominată de Alexandru Grigore, SCM Bacău, cu 70,38 m. Dublu legitimat, la CSS Focşani şi CA Roman, Costel Freisinger, a terminat pe VI, cu 56,66 m. La disc, feminin, Diana Ţigănaşu, de la LPS – CS Ceahlăul, a luat argintul, 47,42 m. De la suliţă a venit un alt argint, prin Larisa Georgiana Zglimbea, dublu legitimată la CSS Focşani şi CA Roman, aceasta aruncînd 42,12 m.